U nedjelju, 28. studenog u zagrebačkom dominikanskom samostanu Kraljice Svete Krunice otvorena je izložba umjetnika Franka Ćorića: Via contemplativa – ciklus nadahnut duhovnim nagovorima Ivana Taulera.
Na otvorenju izložbe govorio je dominikanac fr. Ivan Iko Mateljan, koji je okupljenima poželio dobrodošlicu u, kako je rekao, pomalo prazni prostor Kažotićeve dvorane, prisjetivši se kako je i nekoć, osamdesetih godina, također bio prazan, no kako i onda, tako će i ubuduće dominikanska zajednica raditi na tome da crkva i samostan Kraljice Svete Krunice postanu duhovni centar, i to ne bilo kakve duhovnosti, nego one koja se temelji na istini Svetoga Pisma, tradicije Crkve te tradicije Reda propovjednika.
Istinski duhovna izložba autora Franka Ćorića nadahnuta je dominikancem Ivanom Taulerom te tako aktualizira govor o rađanju Boga u našim dušama danas, istaknuo je Mateljan podsjetivši na riječi svetog Augustina: "Što bi koristilo svijetu da se Isus u Betlehemu rodio i tisuće puta, ako se nije rodio u vašim dušama?" Izložba ide za tim da pokaže moć rađanja Boga danas. To je rađanje uvijek moguće, i danas. U svakoj duši koja se Bogu otvori On se nastanjuje, naglasio je Mateljan i zaključio: "Svoja iskustva s knjigom Petnaest dana u molitvi s Ivanom Taulerom, kao i druga iskustva, poput pohađanja tečaja Kršćanske zajednice kontemplativne molitve Jeka tišine, autor se odlučio pretočiti u slike kako bi i drugi mogli pronaći vrijednost koja je u njima."
"Proputovao sam cijelim svijetom
tražeći Boga
i nigdje ga nisam našao.
Kad sam se opet vratio kući,
ugledao sam ga kako stoji na vratima moga srca, i reče
mi:
'Ovdje sam te čekao od vječnosti.'
Tada sam s njim ušao u kuću."
Ta Rumijeva pjesma, koju je autor Franko Ćorić pročitao na otvorenju izložbe, ujedno je bila i uvod u njegova dva neobična, vizualno intenzivna, duhovna iskustva, koja je prepričao. Doživio ih je tijekom molitava u Taizéu 2007. godine na svetkovinu Velike Gospe, te je odmah dobio poticaj da ta iskustva naslika. Središnje mjesto u njima zauzimali su koncentrični krugovi u vatrenim bojama koji su pulsirali prema sredini. Upravo ta su iskustva bila osnovom za prikaz Božje užarene peći ljubavi, devete slike u predstavljenom ciklusu. "Koncentrični krugovi i vatrene boje od tada su postali moja osobna likovna konstanta pri prikazivanju duhovnih tema, jer sam ih doživljavao važnima ali nisam uspijevao shvatiti zašto. Slutio sam da iza njih stoji duhovna stvarnost", svjedoči autor.
Objašnjavajući inspiraciju koju je crpio između ostaloga iz duhovnih nagovora Ivana Taulera, dominikanskoga svećenika i mistika umjetnik je objasnio kako oni opisuju proces rađanja Božje Riječi u nama. Taj put počinje odcjepljenjem od nas samih i ega te završava predanjem Bogu i postajanjem dijelom Božanskoga bića, naglasio je Franko Ćorić te pobliže objasnio nastajanje likovnih radova ovoga ciklusa: "U nama se, naime, Riječ rađa treći put. Prvi put se rodila u vječnosti, drugi put u Betlehemu, a treći put se treba roditi u dubini svake duše. Na taj način se u nama obnavlja Božanska slika. Ciklus Via Contemplativa je jedna vrlo osobna mješavina promišljanja, asocijacija i interpretacija duhovnih poticaja Ivana Taulera, vlastitih proživljenih vizija te osobnog likovnog imaginarija nakon što sam i sâm iskusio kontemplativni put."
Tri slike iz ciklusa započete su još 2012., a ostale su nastajale tijekom 2019. i 2020. godine. Pojedini likovni motivi, kao što su motiv anđela svezanih krila, svijetli kvadrat s lomom svjetlosti na topli i hladni spektar ili vodoskok majura dvorca Schloss Hof, nastali su u ranijem slikarskom djelovanju te su ponovno upotrijebljeni, a preostali su potpuno nova promišljanja i rješenja koja su ponekad nadahnuće crpila iz pojedinačnih ostvarenja, fenomena ili simbola povijesne umjetnosti.
Franko Ćorić crta i slika od najranije dobi, s najvećom stankom u vrijeme studija povijesti umjetnosti. U studiju Tanay je tijekom 2017. i 2018. godine radio na vještini crtanja portreta i figura, a nakon toga je bio spreman i za ovaj ciklus, koji je uglavnom nastao, kako svjedoči umjetnik, u razdoblju intenzivnog emotivnog i duhovnog previranja, suhoće i pustinje duha nakon bolesti i smrti roditelja i njihovih majki, a u vremenu obilježenom pandemijom i potresima: "Ciklus Via Contemplativa na osobit način prikazuje kontemplativni duhovni put od osjećaja poraza i pada do spremnosti za integriranjem svojih sjena i tama."
Detaljnije objašnjavajući ciklus, Franko Ćorić ga, likovno gledano, definira kao spoj oprečnih vrsta slikarstva i načina slikanja: od figuralnog do apstraktnog, od naturalističnog do ekspresivnog, od oniričkog do slikarstva materije, a ujedno je bio i put k objedinjavanju dotadašnjih osobnih likovnih izričaja.
Otvorenje su glazbeno uokvirili fr. Bonifacije Franjo i fr. Karlo Luka Kvesić pjesmama Zdravo, majko Djevice i Nada te turbe.
Trinaest likovnih radova iz ciklusa Via contemplativa Franka Ćorića možete pogledati u dvorani Kažotić dominikanskoga samostana u Zagrebu, na adresi Kontakova 1, do 2. veljače 2022. godine.
Ana Dagelić
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/8-vijesti/585-otvorenje-izlozbe-via-contemplativa-franka-corica#sigFreeIdb172f3b0c5