JESENSKI AKVAREL VREMENA KROZ GODINU
S prvim danima kiÅ¡a i neÅ¡to hladnijeg vremena, zapoÄeli smo drugi, kraći dio kalendarske godine oproÅ¡tajnom svetom misom zahvalnicom s naÅ¡im prvim duhovnikom p. Domagojem Augustinom poÄetkom rujna te ponijeli stijeg laiÄkog bratstva na tradicionalno hodoÄašće vjernika grada Zagreba na Mariju Bistricu.
Dio Älanica bratstva, ujedno zboraÅ¡ica župnog zbora Blaženi Augustin Kažotić, ispratile su pjesmom u brak naÅ¡u sopranisticu Franku te otpjevale svetu misu i kratak glazbeni program u slovenskoj dominikanskoj župi u PetrovÄu.
Osnaženi pjesmom i svakodnevnom molitvom svete krunice i Časoslova, uz neizostavnu svetu misu, proveli smo druge izbore za službe u našemu bratstvu 23. rujna 2024. kada nam je predstavljen naš novi, drugi duhovnik, p. Damir Šokić. Izbore je pratio zajedno s našim župnikom p. Ivanom Marijom, kako bismo imali duhovnu zaštitu naše braće dominikanaca.
Nakon ljetne pauze, korisnici doma umirovljenika Maksimir s radošću su nas doÄekali u posljednju subotu rujna te smo nakon zajedniÄke svete mise u 9:30 u kapelici Doma, koju je predvodio p. Alojz ÄŒubelić, nastavili druženje u predvorju Doma, uz kolaÄe, kavu, sokove i pokoju laku notu.
Istoga dana poslijepodne, Älanovi laiÄkog bratstva sudjelovali su on line i neposredno na KatoliÄkom bogoslovnom fakultetu na webinaru Reda propovjednika s temom Pronaći odgovor dominikanske obitelji na rat u Ukrajini, gdje su predavaÄi izmjenjivali iskustva duhovne i psiholoÅ¡ke pratnje vojnika i civila te stradalnika tijekom Domovinskog rata, u poraću, razmatralo se o pitanjima oprosta, pokajanja i pomirenja te su se prikazale sliÄnosti i razlike rata u Ukrajini i Hrvatskoj, s naglaskom u temi Crkva u Hrvatskoj i promicanje mira. P. Alojz ÄŒubelić održao je pritom predavanje na temu Ratni dnevnik u Hrvatskoj, iznoseći osobna iskustva za vrijeme novicijata u ratnom Dubrovniku devedesetih.
PoÄetak listopada obilježilo je bogato trodnevlje uoÄi dana zaÅ¡titnice naÅ¡e župe, Kraljice Svete Krunice, u kojem smo kao njegovu najavu, održali već tradicionalni koncert Ave Maria. Tijekom trodnevlja posluÅ¡ali smo zanimljive i uvijek aktualne teme u nagovorima braće franjevaca nakon veÄernjih svetih misa, a ticale su se braka i roditeljstva, dok smo prvoga dana posluÅ¡ali crtice iz života Male Terezije od Djeteta Isusa.
Pred samu srediÅ¡nju sveÄanost župnog blagdana Kraljice Svete krunice, naÅ¡e je bratstvo izmolilo molitvu veÄernje ÄŒasoslova te zajedno sa susjednim dominikanskim bratstvom Blaženog Augustina Kažotića s PeÅ¡Äenice predmolilo radosna otajstva krunice, koju ćemo predmoliti svake veÄeri ovoga tjedna.
Zagrljeni Molbenicom, pod sigurnim plaÅ¡tem naÅ¡e Majke, Kraljice Svete Krunice, zahvalni, kako je naÅ¡ župnik zakljuÄio sveÄanu misu, "prvenstveno trojednom Bogu" i duhovno okrijepljeni nastavljamo put nepredvidljivog mora naÅ¡e svakidaÅ¡njice.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId8f4be69acb
__________________________________________________________________________
RASPJEVANO BRATSTVO
Nekoliko Älanica naÅ¡ega bratstva uputile su se sa župnim zborom u kojem su dugogodiÅ¡nje pjevaÄice u dominikansku župu slovenskog pitoresknog mjesta PetrovÄe, župu posvećenu naÅ¡oj Majci, Pohodu Blažene Djevice Marije. Nakon liturgijskog pjevanja na svetoj misi tijekom koje smo nazoÄili prekrasnom duhovnom sakramentu krÅ¡tenja te obnovili krsne zavjete zajedno s roditeljima novokrÅ¡tenice i nazoÄnim narodom te posveti Å¡kolskih torbi uÄenika na poÄetku Å¡kolske godine, nastavili smo s kratkim glazbenim programom nakon svete mise.
Uz duhovnu pratnju naÅ¡eg župnika i maestra fr. Bonifacija te dobroga domaćina p. Ivana ArzenÅ¡eka, bolskog sjemeniÅ¡tarca, spoznali smo kako jeziÄne barijere u duhovnim sferama i nema te lako pratili svetu misu na slovenskom jeziku.
Po zavrÅ¡etku obveznog programa u PetrovÄu, posjetili smo Žalec okrijepili se u pivskoj fontani te nastavili prema crkvi i samostanu franjevaca u Olimiju gdje smo uživali u miomirisima ljekovitog bilja i cvijeća koje ondaÅ¡nji fratri pretaÄu u ljekovite Äajeve, tinkture i pomade, dok su neki osladili dan u Äokoladarnici. Å etnjom uz Jelenov greben doÅ¡li smo uz pratnju slobodnih jelena i srna do krasnog vidikovca na cijelu olimijsku dolinu te se osvježeni lokalnim specijalitetima polako uputili prema Hrvatskoj.
Uz slavna otajstva krunice i pjesme zahvale naÅ¡oj Majci, zahvalni za joÅ¡ jedan duhovno radni dan, pred naÅ¡om župnom crkvom doÄekao nas je smiraj prvoga dana jeseni.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId1a44580143
__________________________________________________________________________
301. ZAVJETNO HODOČAŠĆE VJERNIKA GRADA ZAGREBA MAJCI BOŽJOJ BISTRIČKOJ
ÄŒlanovi naÅ¡ega bratstva na ovogodiÅ¡nje zavjetno hodoÄašće na Mariju Bistricu krenuli su pod geslom Budi s nama svaki Äas u nedjeljno jutro autobusom zajedno s drugim vjernicima naÅ¡e župe te automobilima. Vjernike u autobusu je duhovno pratio naÅ¡ novi Ä‘akon, fr. Karlo.
Krećući se prema svetiÅ¡tu izmolile smo slavna otajstva Gospine krunice i Lauretanske litanije, zazivajući MajÄin blagoslov i zagovor na nas, naÅ¡e obitelji i naÅ¡u župnu zajednicu te sve one u potrebi. U svetiÅ¡tu smo susreli i župljane susjedne dominikanske župe koje je pratio fr. Mario Ilija, a dio vjernika se nakon suncem okupanog Križnog puta na bistriÄkoj Kalvariji spustio u crkvu na otvorenom sudjelujući u sveÄanom euharistijskom slavlju. Euharistijskom slavlju koje je predvodio mons. Dražen KutleÅ¡a, nadbiskup zagrebaÄki, prethodila je sveÄana procesija koja je krenula od kapele Ave Maria, a stijeg naÅ¡eg laiÄkog bratstva Sveti Dominik i župe Kraljice Svete Krunice bio je ove godine istaknut i na oltaru.
Nakon vrućeg dana kasnog ljeta, uz molitvu radosnog otajstva Gospine krunice i pjesmom Suncu prosi vsaka roža koja se stapala s bistriÄkim bregima, vratile smo se u Zagreb umorne od sunca, ali prepune darova Duha.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId50882a3c6b
__________________________________________________________________________
S Bogom, ali ne i zbogom!
Prve srijede u rujnu naÅ¡e se laiÄko bratstvo, uz liturgijske ÄitaÄe koje je kao duhovnik vodio te pridružene župljane, oprostilo od dosadaÅ¡njeg i prvog duhovnika, p. Domagoja Augustina i zahvalilo mu na dosadaÅ¡njem odgoju uloženom u naÅ¡u formaciju, od prvih koraka kao aspiranata i kandidata, preko novicijata te položenih zavjeta.
Imajući na umu da Hrvatska dominikanska provincija, kao i Hrvatska domovina, nije samo Zagreb, već i naÅ¡i samostani i kuće u Bolu, PetrovÄu, Zenici ili Hamburgu, dubrovaÄki samostan u kojem je nove zadatke dobio p. Domagoj Augustin možemo smatrati "drugim kvartom" Provincije i joÅ¡ jednim predivnim dijelom dominikanskog kolaža na hrvatskim prostorima.
PremjeÅ¡taji u redovniÄkim, ali i drugim svećeniÄkim službama, su poput majke koja odgaja, pazi i tjeÅ¡i dijete dok ono ne odraste i ode, pa u krilo uzima drugo dijete na brigu. P. Domagoj Augustin bio je duhovni roditelj naÅ¡ega bratstva koji je svoju ulogu odgoja naÅ¡ih zavjetovanih trećeredaca dovrÅ¡io te svoju vjeru odlazi prenijeti drugoj duhovnoj djeci.
Uz prigodan domjenak oprostili smo se i zaželjeli mu da i nadalje raste u redovniÄkoj duhovnosti i vjernosti Bogu, Redu i hrvatskom narodu, ali i da bude svjestan kako je samo Äovjek, potreban naÅ¡e svekolike potpore, prvenstveno molitvene.
Neka ga na tom putu i nadalje prate zagovori naših svetaca i blaženika, a mi nastavljamo moliti za sve naše redovnike i redovnice, našu domovinu i naš narod!
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdbaafa07128
__________________________________________________________________________
Ciklus Ljetna hodoÄašća: Spomendan svete Jelene Križarice u Å kripu
Spomendan svete Jelene Križarice, sveÄano je obilježen i ove godine u Å kripu, najstarijem mjestu na otoku BraÄu, koji se s pravom ponosi svojom prekrasnom crkvom, posvećenoj toj katoliÄkoj svetici. 18. kolovoza 2024. sveÄanom svetom misom, te procesijom kroz mjesto do kapelice u blizini crkve, mnogobrojni vjernici doÅ¡li su osjetiti duh prvih kršćanskih vremena. Sveta Jelena Križarice, majka cara Konstantina Velikoga, koja je svojim pobožnim, jednostavnim i teÅ¡kim životom svjedoÄila snagu progonjene prve Crkve, svojim Ävrstim pouzdanjem u Boga bila je nadahnuće ne samo svome sinu koji je odredio da progoni kršćana moraju prestati, nego i mnogim drugim kršćanima koji su u novim okolnostima slobode i dalje nastavili vjerniÄki život kakav ga je u svojoj bogobojaznosti vodila sveta Jelena. Sveta Jelena bila je majka cara Konstantina Velikoga, kojega povijest pamti kao onoga koji je zaustavio brutalne progone kršćana, a koji su trajali od samih poÄetaka Crkve pa sve do 313. god. Iako sam car nikada i nije postao kršćanin u punom smislu rijeÄi, nego se krstio tek na samrti, odgoj koji mu je nastojala pružiti majka, kao i njezina poniznost i spremnost na podnoÅ¡enje nepravde, itekako su utjecale na carevu odluku o davanju slobode kršćanima i izjednaÄavanju kršćanstva s ostalim religijama Rimskoga carstva. Sveta Jelena je roÄ‘ena oko 250. god. u gradu Drepanonu (koji će po njoj nositi i naziv Helenopolis), u tadaÅ¡njoj pokrajini Bitiniji u Maloj Aziji. Iako će kasnije postati carica, roÄ‘ena je u vrlo siromaÅ¡noj obitelji, gdje je morala raditi teÅ¡ke poslove, pa je tako zapisano i da je bila služavka koja je radila u staji. Na tom ju je poslu upoznao njezin budući muž, ugledni vojskovoÄ‘a Konstancije Klor. Kao obraćenica na joÅ¡ uvijek progonjeno kršćanstvo, živjela je skromno, pobožno i samozatajno. Tako je bilo sve dok Konstancije nije umro, odnosno dok na njegovo mjesto nije doÅ¡ao Konstantin, njegov i Jelenin sin. Konstantin je tako 306. god. pozvao majku na dvor i obasuo je svim Äastima, dao joj pristup carskoj riznici, izdao kovani novac s njezinim likom, dao joj naslov Augusta, te omogućio da bude carica u punom smislu rijeÄi.
UnatoÄ takvim poÄastima, sveta je Jelena i dalje ostala skromna i ponizna, jasno uviÄ‘ajući da je Äovjekovo bogatstvo u duhovnim, a ne materijalnim dobrima. Svoj novi naÄin života iskoristila je tako Å¡to je na lakÅ¡i naÄin pomagala siromasima, darujući im novac i odjeću, a jednako se tako zauzimala i za mnoge druge nepravedno progonjene, osuÄ‘ene, bolesne i u razliÄitim potrebama. Predaja kaže kako je takve odbaÄene i prezrene ljude Äesto znala dovoditi na dvor, te ih ondje sama dvoriti. Njezin je život i kršćansko opredjeljenje potaknulo i cara Konstantina da kršćanima daruje slobodu, pa je u takvim okolnostima carica majka mogla graditi crkve i kapele, a Crkva je preÅ¡la iz katakombi u dostojne prostore u kojima se moglo otvoreno slaviti Boga.Svoju pobožnost i vjeru htjela je joÅ¡ viÅ¡e uÄvrstiti, pa je 326. god. krenula na hodoÄašće u Svetu zemlju. Prema predaji, ali bez izravnije povijesne potvrde, naložila je da se prekopa Kalvarija i ondje je pronaÅ¡la Kristov križ. Poradi toga se i naziva Križarica. U Konstantinovo vrijeme ondje je niknula bazilika Svetog Groba, a predaja kaže kako ju je upravo sveta Jelena dala podignuti. Iako se ne zna sigurno kada je i gdje umrla, predaja navodi kao dan smrti 18. kolovoza 330. god., a mjesto smrti Konstantinopol (Carigrad) ili Nikomediju. Tijelo joj je preneseno u Rim i ondje sahranjeno u sarkofagu, a danas se ti njezini zemni ostaci Äuvaju u jednom od vatikanskih muzeja. Ubrzo nakon smrti poÄeli su je Å¡tovati kao sveticu i veliku ženu, a slavi se kao zaÅ¡titnica obraćenika, arheologa, problematiÄnih brakova, rastavljenih supružnika.
Sveta Jelena Križarica, kao i mnoge žene toga razdoblja u povijesti kršćanstva, mogu nam posvijestiti koliki je njihov doprinos u postanku i opstanku Crkve do današnjih dana!
Izvori: https://www.vjeraidjela.com/sveta-jelena-krizarica/; foto: vlastita arhiva
Rozalija – Estera
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId4b59e2895e
__________________________________________________________________________
POZDRAV S UREDNIKOM NAÅ E WEB STRANICE
__________________________________________________________________________
Proslava spomendana Svetog Dominika 2024. godine
U crkvi Kraljice Svete Krunice na Koloniji, 8. kolovoza služena je sveÄana sveta misa, u Äast osnivaÄa Reda propovjednika, naÅ¡eg svetog Dominika! Na spomendan svetog Dominika po tradiciji, na taj dan dolaze franjevci sudjelovati s braćom dominikancima, i tako dostojno uzveliÄiti taj dan. Crkva je bila puna, iako je vrhunac godiÅ¡njih odmora. PjevaÄki zbor je pripremio prigodni repertoar. ÄŒlanovi LaiÄkog bratstva svetog Dominika sa sveÄanim dominikanskim križevima doÅ¡li su u lijepom broju. Za oltarom župnik Ivan Marija, Ä‘akon Ratko, u procesiji fr. Gavrić, fr. PeÄek i drugi dominikanci, te uvijek rado viÄ‘eni braća franjevci i franjevaÄki bogoslovi. Nakon mise skupili smo se u samostanskoj blagovaonici na domjenku koji je organizirao župnik, uz slatki doprinos Älanova Bratstva svetog Dominika!
Podsjetimo se ukratko biografskih podataka svetog Dominika
RoÄ‘en je u Å panjolskoj 1170. godine u plemićkoj obitelji. Prema legendi, majka mu je iÅ¡la na hodoÄašće u poznati samostan u Silosu. Legenda pripovijeda da je za hodoÄašća usnula san da joj iz utrobe iskaÄe crno bijeli pas s bakljom u ustima. Djetetu je dala ime Dominik, kao aluzija na domini canis, Gospodnji pas na latinskom, ali vjerojatnije po zaÅ¡titniku samostana Silos, svetom Dominiku opatu. Dominik se obrazovao u Valenciji. Kada je glad zahvatila cijelu Å panjolsku, Prodao je sav svoj imetak, ukljuÄujući i knjige potrebne za studij, kako bi nahranio siromaÅ¡ne. Kasnije se pridružio regularnim kanonicima u Osmi i Äak postao i njihovim poglavarem. S mjesnim biskupom zaputio se u poslanstvo u Dansku, da bi odatle otiÅ¡li u Rim, u koji su prispjeli 1204. godine. Papa ih je poslao u Languedoc, na jugu Francuske, koji je tada bio uporiÅ¡te katara, kako bi ih obratili na pravu vjeru. Svojom disciplinom i asketskim naÄinom života zaradili su poÅ¡tovanje albigenza, odnosno katara. Dominik je u svojim raspravama bio toliko rjeÄit da mu se heretici nisu mogli suprotstaviti te ih se obratio velik broj. Ondje je 1206. osnovao i prvi dominikanski samostan. U Äesto nasilnom ratu koje su francuski velikaÅ¡i 1208. poveli protiv heretika, Dominik se uvijek zauzimao za milost. Prema nekim legendama, negdje u to vrijeme Dominik je oblikovao i molitvu krunice. Tri je puta odbio ponudu za biskupsku stolicu. 1215. Dominik, s joÅ¡ Å¡estoricom drugova, dobiva dopuÅ¡tenje osnovati vlastiti red, Red propovjednika ili dominikance. U srediÅ¡tu njihove karizme bilo je, kako im i ime, kaže propovijedanje kršćanskog nauka. Red je formalno osnovao papa Honorije III. 1216. godine. Uskoro se red proÅ¡irio cijelom Europom. Dominik se zaputio u Rim gdje ga je papa imenovao svojim osobnim propovjednikom i teologom. I s tog je mjesta nastavio neprestano putovati, osnivajući nove kuće svoga reda. U srpnju 1221. razbolio se od groznice te je zatražio da ga polegnu na pod. Tako je nakon nekoliko tjedana bolesti i preminuo 6. kolovoza iste godine, u dobi od pedeset i jedne godine. Kanonizirao ga je papa Grgur IX. 1234. godine.
U nastavku, nakon ovih biografskih Äinjenica o svetom Dominiku donosimo razmiÅ¡ljanje jednog francuskog dominikanca. Fr. Jacques-Benoît Rauscher podijelio je razmiÅ¡ljanja o tome kako održati vjeru i nadu, nadahnutu životom i po uzoru na svetog Dominika! U 13. stoljeću sv. Dominik suoÄio se s ozbiljnom krizom u Crkvi svoga vremena. Njegov stav nas može potaknuti da idemo trima putovima, kako bismo i mi ostali na nogama kada se Äini da se u Crkvi sve ruÅ¡i. Fr. Jacques-Benoît donosi tri savjeta koji nam mogu biti putokaz i utjeha kada mislimo da je sve beznadno, a ovako ih je formulirao:
1. Usudi se plakati! Prvi dominikanci govore da su noću u kapelici Äuli sv. Dominika kako plaÄe. Suze su pratile njegovu molitvu. Plakao je za grijehe svijeta, za patnje Crkve, razdirane podjelama i slabim odgovorom na Gospodinove pozive. To je odliÄan primjer za razmiÅ¡ljanje. Kada se Äini da se u Crkvi sve raspada, Dominik nas poziva da odvojimo vrijeme za razmatranje naÅ¡e tuge. Ta tuga znaÄi da nismo ravnoduÅ¡ni, da nas drame koje razdiru Crkvu pogaÄ‘aju jer duboko u sebi volimo Crkvu.
2. Upoznaj svoje korijene! Svjedoci života svetog Dominika nam govore kako je on bio Äovjek Ävrsto ukorijenjen u svojoj vjeri. Dobio je Ävrstu formaciju u Å panjolskoj gdje je roÄ‘en. Ta je formacija bila intelektualna, ali ne samo to. Bitan njezin dio bili su i susreti s vjernicima koji su u sv. Dominiku ostavili traga. Kad pogledamo svoje korijene, shvaćamo da želimo da poruka EvanÄ‘elja i dalje odjekuje svijetom, jer je neusporedivo bogata. Kada se Äini da se u Crkvi sve ruÅ¡i, dobro je vratiti se, poput svetog Dominika, svojim korijenima: nekom nama važnom biblijskom tekstu, dogaÄ‘aju koji je oblikovao naÅ¡ vjerniÄki hod, osobi Äija nas je vjera nosila naprijed. Ovo je drugi savjet koji nam Dominikov život daje: sjetimo se svojih korijena kako bismo shvatili koliko nas je naÅ¡a vjera uÄinila boljim ljudima. Pogledati svoje korijene znaÄi shvatiti da želimo da evanÄ‘eoska poruka i dalje odjekuje u svijetu, jer je neusporedivo bogata.
3. Pobijedi zlo dobrim! Sveti Dominik se suoÄio sa svećenicima i biskupima koji nisu bili dorasli svom poslanju, ne samo zato Å¡to su živjeli prebogato. Njihov stil života Å¡okirao je mnoge kršćane koji su napuÅ¡tali Crkvu. Dominik je tada predložio novi oblik vjerskog života usredotoÄen na siromaÅ¡tvo i prosjaÄenje koji bi bio viÅ¡e nadahnut EvanÄ‘eljem. Kada se Äini da se u Crkvi sve ruÅ¡i, sveti Dominik nas podsjeća da moramo imenovati Å¡to nije u redu. Nikada ne smijemo dopustiti da nas zlo slomi. Moramo pronaći nove naÄine izlaska iz krize, nadahnuti EvanÄ‘eljem i predajom Crkve. Svi to možemo Äiniti na vlastitoj razini, kako ne bismo bili zapanjeni zlom, nego da se posvetimo nadvladavanju zla kreativnošću Duha Svetoga. Skandali nas lako potresu, pogotvo ako se dogaÄ‘aju jedan za drugim. Poput svetog Dominika, trebamo ponovno otkriti radost vjere i navijeÅ¡tanja EvanÄ‘elja. Tek tada možemo ponovno izgraditi ono Å¡to treba obnoviti u Crkvi i posvetiti se tome da njezino poslanje viÅ¡e ne bude iskrivljeno.
Izvori:
https://hkm.hr/svetac-dana/sveti-dominik-2/
https://aleteia.org/2023/06/01/3-tips-from-st-dominic-for-when-the-church-disappoints-us
Rozalija – Estera
8. kolovoza 2024.
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId48d7ad38f1
__________________________________________________________________________
LJETNI KOLAŽ DOMINIKANSKIH LAIKA
Već sredinom lipnja osjetilo se sjetno, vruće vrijeme koje je donijelo manje župljana na svetim misama, manje gužve u gradu i pustoÅ¡ kroz najtoplije dijelove dana, no naÅ¡a zavjetovana braća i sestre, kako je tko stizao od godiÅ¡njih odmora i putovanja, nastavili su s vjernim sudjelovanjem u župnim aktivnostima pomažući pri Äišćenju crkve, u liturgijskom Äitanju i pjevanju te redovitoj zajedniÄkoj molitvi veÄernje ÄŒasoslova.
Nismo zaboravili niti korisnike Doma za starije Maksimir te slavna otajstva Krunice na Prvi petak koju molimo na radio Mariji. Tijekom srpnja polako smo molitvom i u mislima ispraćali naÅ¡eg duhovnika p. Domagoja Augustina na svetim misama, te se pripremali u sudjelovanju trodnevlja uoÄi svetkovine Svetog Dominika predmoleći krunicu Blaženoj Djevici Mariji.
NaÅ¡i Älanovi vrijedno su i redovito slali svoje dojmove s duhovnih dogaÄ‘aja tijekom ljeta, doprinoseći tako obogaćivanju naÅ¡e web stranice, krećući se polako ususret jeseni, u tom savrÅ¡enom krugu života kakvog ga je osmislio dragi Bog.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId40db6dbfe4
__________________________________________________________________________
BLAGDAN BL. AUGUSTINA KAŽOTIĆA, 3.KOLOVOZA 2024. GODINE
Na blagdan bl. Augustina Kažotića ove godine sveÄano euharistijsko slavlje predvodio je mons. Tomo VukÅ¡ić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u Bosni i Hercegovini.
Biskupova propovijed se nadovezala na evanÄ‘elje o Dobrom pastiru koji život svoj polaže za ovce svoje. Ovom Isusovom misli najÄešće se pomisli na muÄenika koji polaže život za ovce svoje. To polaganje života za ovce svoje može biti i u obliku primjera za nasljeÄ‘ivanje koje svako stado može naslijediti. Svaki narod se treba prisjećati svojih duhovnih velikana. NaÅ¡i velikani kao duhovni maratonci su pobjednici vlastitog maratona. Nije lako slijediti maraton bl. A. Kažotića koji je pokazao da je moguće živjeti svetost. Primjeri naÅ¡ih velikana su kao znakovi pored puta koji pokazuju da je netko tih putem već proÅ¡ao i da je prolazak moguć, a onda i da je svetost moguća. Znakovi pored puta pokazuju Å¡to je stranputica a Å¡to pravi put prema vrhu.
Svaki od blaženika je za svaki trenutak ljudske proÅ¡losti po neÄemu suvremen naÅ¡im danima u svom djelovanju. Bl. A. Kažotić je suvremen naÅ¡im danim u svom djelovanju:
- vrlo blizak narodu Božjem osobito najsiromašnijima,
- vrlo osjetljiv za društvenu pravdu i
- vrlo osjetljiv za duhovnu slobodu crkvenih pastira.
Jedan od pokazatelja koliko je svaki Äovjek velik je onoliko koliko je ponizan. Nema kršćanskih blaženika bez življenja kreposti i poniznosti i samo tako se trÄi vlastiti maraton posvećenja. Pozvani smo da prepoznajemo svece iz vlastitog naroda kako bismo mogli rasti u vlastitoj svetosti. To je nasljeÄ‘ivanje koje trebamo naslijediti sa poÄetka biskupove propovjedi.
Nakon sv. Mise svi smo bili pozvani na osvježenje uz kolaÄe i piće ispred župne crkve koje su pripremili župljani. I hvala im na tome. Bil je lijepo druženje sa župljanima i hodoÄasnicima iz drugih župa.
Dubravka Katarina
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId189e3521ab
__________________________________________________________________________
Kratki osvrt na drugu veÄer trodnevlja na Pešćenici
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId50a4fb3d48
__________________________________________________________________________
TRODNEVLJE NA POČETKU DEVETNICE, KAŽOTIĆEVO 2024.
Ove godine je kao priprava za proslavu blagdana bl. Augustina Kažotića u sklopu molitve devetnice održana trodnevna duhovna obnova od 25. do 27. srpnja 2024. godine koju je vodio fr. Petar Galić, OP, starješina samostana sv. Dominik i upravitelj Nacionalnog svetišta bl. Augustina Kažotića u Trogiru.
Prvi dan je bila tema kako ispravno moliti i Å¡to nas udaljuje od ispravne molitve. Molitva ukazuje kakav je naÅ¡ odnos s Bogom. Ako ne zraÄimo radost i ne osjećamo unutarnji mir nakon molitve, moramo neÅ¡to mijenjati. Spominje se prispodoba o bogatom mladiću. Bogati mladić se pridržavao Božjih zapovjedi ali nije bio spreman odreći se svoga materijalnog bogatstva. Vezanjem za svoje materijalno bogatstvo nije bio spreman dati svoju nutrinu i tako se zatvorio za Božju milost. Kada Bogu dajemo svoju nutrinu nastaje radost i nada.
Drugi dan, fr. Petar govorio je o molitvi koja je povezana sa dobrom zemljom koja daje ploda. Na ovu temu se nadovezuje prispodoba o sijaÄu koji sije sjeme na Äetiri vrste tla. Od Äetiri vrste tla samo jedno daje ploda a to su oni koji Äuju i prime RijeÄ. Dobro tlo priprema Krist i sije ono dobro u nas.
Treći dan se govorilo o RijeÄi – od Boga je sve dobro. Potrebno je nauÄiti ispravno primati RijeÄi. U komunikaciji s ljudima pozvani smo da koristimo rijeÄi koje su za izgradnju i koje lijeÄe, osobe nisu stvari. NaÅ¡ Bog je doÅ¡ao meÄ‘u nas da s nama komunicira. Božji govor ima obzira prema Äovjeku. Tako i mi trebamo uvažiti osobu koju nam je Bog stavio na put i dovesti ju Kristu.
Svaki dan nakon sv. Mise ispred kipa bl. Augustina Kažotića molila se devetnica, a ovog puta i litanije Blaženiku. A nakon molitve devetnice, prvi dan je održano klanjanje pred Presvetim a druga dva dana se molilo za ozdravljenje i oslobođenje duše i tijela.
Sve opisane kreposti imao je bl. Augustin Kažotić. Dominikanci su u Trogir stigli 1265. godine, a blaženik je roÄ‘en 1260. godine. Bl. Augustina su kao joÅ¡ petogodiÅ¡njeg djeÄaÄića privukli dominikanci svojom pristupaÄnošću, skromnošću i svojim žarom propovijedanja. Stoga se molimo se bl. Augustinu Kažotiću za ispravnu molitvu koja daje ploda i vodi nas do RijeÄi.
Dubravka Katarina
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId4f1b417727
__________________________________________________________________________
Spomendan Svetih Joakima i Ane i Svjetski dan djedova i baka i starijih osoba
Kako svake godine obavezno obilježavamo spomendan Svetih Joakima i Ane, ovaj puta to je bilo u zagrebaÄkoj crkvi na RudeÅ¡u. Crkva koja je svojom veliÄinom viÅ¡estruko manja od naÅ¡e na Koloniji, bila je prepuna toga dana za veÄernju sv. misu, a u procesiji poslije bilo je viÅ¡e stotina vjernika, koji su za kipom svetih Joakima i Ana, prolazili uskim ulicama toga kvarta, pjevajući Å¡irom otvorenih srca i s vidljivom velikom vjerom.
Misno slavlje uz mnogobrojne svećenike, predvodio je provincijal Hrvatske salezijanske provincije sv. Ivana Bosca, Milan IvanÄević SDB. U svojoj propovijedi sjajno je povezao Anu i Joakima, Marijine roditelje, s tekstom Poruke Svetoga Oca Franje za 4. Svjetski dan djedova i baka i starijih osoba koji se slavi Äetvrte nedjelje u srpnju.
„Bog ne napuÅ¡ta svoje djece, nikada. Ni u poodmaklim godinama i kad tjelesne sile slabe, kad kosa posijedi i druÅ¡tvena se uloga smanjuje, kad život postaje manje produktivan i prijeti da se Äini beskorisnim. On ne gleda na vanjÅ¡tinu (usp. 1 Sam 16, 7) i ne oklijeva odabrati one koji se mnogima Äine beznaÄajnima. On ne baca nijedan kamen; naprotiv, „stariji“ je kamen siguran temelj na koje se „novi“ može staviti kako bi zajedno tvorili duhovnu kuću (usp. 1 Pt 2, 5).†U ovom prvom odjeljku toga teksta Pape Franje reÄena je velika istina, koju bi trebali uvijek imati na umu.
Sveto pismo nigdje ne spominje roditelje Blažene Djevice Marije, ali Crkvena predaja ih pozna poimence, i to kao svetog Joakima i svetu Anu, a svjedoÄanstva o njima prije svega crpimo iz apokrifnog spisa iz 2. st. poznatog kao Jakovljevo protoevanÄ‘elje. Iako sa sigurnošću ne možemo reći tko su uistinu bili roditelji Blažene Djevice Marije i kakav im je bio životni put, ali bez imalo sumnje možemo zakljuÄiti da je rijeÄ o odabranim osobama koje je Bog nagradio tolikom milošću da budu roditelji Majci Božjoj i djed i baka Spasitelju svijeta. Gledajući Marijinu kasniju životnu mudrost i bezuvjetno predanje Božjoj volji, ne možemo nego zakljuÄiti kako za to barem jednim dijelom možemo zahvaliti i predanosti tih dvoje svetih ljudi.
Izvori:
https://ika.hkm.hr/novosti/papina-poruka-za-4-svjetski-dan-djedova-i-baka-i-starijih-osoba/
https://ika.hkm.hr/novosti/spomendan-sv-joakima-i-ane-proslavljen-u-crkvi-sv-ane-u-vatikanu/
https://www.vjeraidjela.com/sveti-joakim-i-sveta-ana/
Rozalija-Estera
26. srpnja 2024.
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId5b58977948
__________________________________________________________________________
S Gospom na odmor
Svakog ljeta Župa Vodnjan postaje mojoj zamjenskom župom. ProÅ¡le nedjelje zapoÄela je devetnica Gospi Karmelskoj. Župnik je tom prilikom pripremio listiće papira i kutiju za sve one župljane i goste koji žele napisati svoje molitvene nakane. Kutija je bila izložena s Presvetim oltarskim sakramentom, u petak u crkvi Gospe Karmelske. Vrlo lijepa crkva sagraÄ‘ena 1630. godine. Tog je dana Presveto bilo izloženo dvanaest sati. Župljani se sa izmjenjivali svakog sata i predvodili molitve. Nimalo lak zadatak na temperaturi od 35 °c, no na njima se nije primjećivao umor ili nemir. Posebno je lijep osjećaj biti dio župne zajednice koja aktivno živi svoju vjeru.
Željka Veronika
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId886455703a
__________________________________________________________________________
UPOZNAVANJE PULSKE KATEDRALE I TRAGOVI KRŠĆANSTVA U ISTRI
Posjetiti Pulu, a ne vidjeti pulsku Arenu je kao da u Puli i nismo bili, no isto može vrijediti i za Pulsku katedralu. Katedrala Uznesenja Marijina u Puli jedinstven je živi spomenik sakralne graditeljske baÅ¡tine Europe u kojoj se vjera u Isusa Krista slavi već duže od tisuću i pet stotina godina. Iako u samoj katedrali nema puno pozlate i raskoÅ¡i, ta sakralna graÄ‘evina odiÅ¡e posebnom mirnoćom, koja je idealna za kontemplaciju i smirenu molitvu. SpecifiÄnosti koje se odmah zamjećuju pri ulasku je položaj orgulja, koje su smjeÅ¡tene iza oltara i istaknuti kip sv. Tome apostola.
Katedrala Uznesenja Marijina u Puli stolna je crkva ranokršćanske Pulske biskupije zasnovane sredinom III. stoljeća pod jurisdikcijom antiÄko-rimske Coloniae Iuliae Polae. Biskupija je ozakonjena tek poÄetkom VI. stoljeća te svjedoÄi da su u ranokršćanskoj Puli životne okolnosti prethodile službenoj regulativi.
Katedrala je i danas sjediÅ¡te Pulske biskupije koja je od 1828. godine u sklopu sjedinjene PoreÄke i Pulske biskupije. SmjeÅ¡tena je uz sjeverozapadno priobalje povijesne jezgre antiÄko-rimskoga grada Pole, na južnoj strani pulskoga zaljeva, uz podnožje danaÅ¡njeg KaÅ¡tela. Najnovija istraživanja potvrÄ‘uju izgradnju Katedrale na lokaciji antiÄkoga hrama. Katedrala je jedina saÄuvana graÄ‘evina starokršćanskoga biskupskoga kompleksa Pule koji su Äinile dvojne bazilike, sjeverna trobrodna Bazilika Sv. Marije, južna jednobrodna Bazilika Sv. Tome Apostola, krstionica križnog tlocrta na zapadu i biskupski dvor uz zaleÄ‘e krstionice, neposredno uz priobalne obrambene bedeme antiÄkoga grada. Pulska Katedrala izvorne je veliÄine 23 x 51 m ili 1173 m². Jedinstven je živi primjer starokršćanske bazilike tipiÄne rimske organizacije prostora, pravokutnog tlocrta bez apside, sa polukružnim upisanim platoom prezbiterija koji nosi subseliju - klupu za kler, s ophodnim prolazom - deambulatorijem, trijumfalnim lukom i podjelom u tri laÄ‘e koje se protežu od ulaza do ravnoga zaÄelja crkve.
Kršćanstvo u Istri pojavilo se tijekom II. stoljeća, a oko sredine III. stoljeća djeluje hijerarhijski. Ime prvog pulskog biskupa je zagubljeno, a o kršćanstvu na tlu Pule svjedoÄi kršćanski laik, pulski muÄenik sveti German, koji prefektu Pule prigovara zbog proganjanja kršćana te je u areni osuÄ‘en na smrt muÄenjem i pogubljen 284. godine. Prvi poznati pulski biskup bio je Antonius (510-545). Rana graÄ‘evinska intervencija kršćana na gradskome Kapitoliju poÄinje uspostavom institucije prvog biskupa iz sredine III. stoljeća kada Pula broji oko 3000 kršćana. Transformacija antiÄkoga hrama Jupitera ZaÅ¡titnika u kompleks zgrada starokršćanskoga biskupskog srediÅ¡ta Pule realizirana je u viÅ¡e graÄ‘evinskih faza. Njen danaÅ¡nji oblik i unutraÅ¡njost uklopili su se u sadaÅ¡njost, a tragovi proÅ¡lost pokazuju te faze promjene. Nekoliko minuta hoda od pulske Arene do Katedrale, kratak je i isplativ put do vlastite sabranosti i smirenosti u molitvi.
Izvori: Obad-VuÄina, M. Katedrala Uznesenja Marijina u Puli, Pula 2007, AntiÄka jezgra starokršćanskoga biskupskoga srediÅ¡ta Pule, Pula 2021. https://www.biskupija-porecko pulska.hr/pulska-katedrala/
Rozalija - Estera
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdfd001c6b8d
__________________________________________________________________________
NON NISI TE, DOMINE!
Vruću lipanjsku nedjelju pod najljepÅ¡im crkvenim krovom naÅ¡e domovine, pod geslom velikog dominikanca Svetog Tome Akvinskog, obogatio je naÅ¡ fr. Mislav PeÄek svojim mladomisniÄkim blagoslovom. SveÄanu liturgiju obilježila je dominikanska bjelina naÅ¡e braće i sestara redovnika, predivne crvene misnice koje su podsjećale na Dominikovu baklju RijeÄi koja je osvijetlila svijet te svijetloplava misnica naÅ¡eg fr. Mislava, nježna poput Neba za koje će svojim poslanjem pripremati brojne pozemljare. Uz perfektnu glazbenu pratnju vrhunskog crkvenog zbora Cantores Sancti Marci otplovili smo uz Odakove "SvrÅ¡i stopi moje" u mistiku naÅ¡e vjere, osjećajući duboku pripadnost vjeri i domovini pod zvonima Svetog Marka.
Ugodno druženje nastavili smo s braćom dominikancima, sestrama dominikankama, laiÄkim bratstvima franjevaÄkog reda i naÅ¡im susjednim bratstvom te brojnim radosnim prijateljima mladomisnika i obitelji.
NaÅ¡em fr. Mislavu od srca Äestitamo te se ponosimo i radujemo njegovom nastavku studija u VjeÄnom gradu.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId0d66adbd9f
__________________________________________________________________________
HODOČAŠĆE U BOKU KOTORSKU OD 30. SVIBNJA DO 2.LIPNJA 2024.
U kasno, pomalo kiÅ¡ovito veÄe 30.svibnja ove godine, hodoÄasnici iz dominikanskih župa bl. Augustina Kažotića i Kraljice Svete Krunice uputili su se na hodoÄašće Boki kotorskoj, mjestima koja su iznimno znaÄajna za Hrvate katolike, kako one koji oduvijek žive na tim prostorima, tako i za sve Hrvate u Domovini i Å¡irom svijeta. Mnogi su hodoÄasnici već otprije bili u Boki, a mnogi i nisu. Tko god je, ili nije bio, svejednako će se složiti s piscem Pavlom Butorcem, koji je davne 1928. napisao:“ Ima na zemlji krajeva gdje se Bog u prirodi javlja vanrednom nježnošću. Rijetki su. Zato i dragocjeni. U te rijetkosti, gdje priroda na pregrÅ¡t sasu svoje poizbor biserje, ubraja se odvajkada Boka kotorska. Ta svjetska ljepota, malo pažena, a mnogo hvaljena, gdje ne znaÅ¡ Å¡to je romantiÄnije, da li cjelina ili pojedini dijelovi, ima Äudnih osebujnosti..“
No, krenimo redom. Nakon duge i naporne noćne vožnje stigosmo u Republiku Crnu Goru, u grad Budvu. Ako potražite na internetu podatke o tom gradu, saznat ćete samo koji se hoteli tamo nalaze, s koliko zvjezdica, gdje se najbolje jede i sl. I doista, grad je zapravo jedan ogromni hotel, ili hotel do hotela, mnogi u izgradnji, tik jedan do drugoga, s gomilom graÄ‘evinskog materijala da se lako dogodi da Äovjek padne pokuÅ¡avajući doći do obale. Cijelim putem pratila nas je kiÅ¡a, zapravo pljusak; rijeke vode su natopile svu obuću, a ni odjeća nije proÅ¡la bolje. ProÅ¡li su dobro samo prodavaÄi kiÅ¡nih kabanica i kiÅ¡obrana! Ni voda, ni huka mutnih valova, ni vjetar, nisu nas zaustavili do prvog posjeta katoliÄkoj crkvi sv. Ivana Krstitelja u kojoj smo slavili svetu misu, a koju je predslavio župnik Ivan Marija Tomić, uz koncelebraciju mjesnog župnika don Filipa Janjića. Crkva je graÄ‘ena već u srednjem vijeku da bi mnoge arhitektonske preinake doživljavala kroz stoljeća pa sve do danas. Nalazi se u starom dijelu grada. Do 1828. kad je ukinuta Budvanska biskupija bila je katedrala. Ono Å¡to ju Äini posebnom jest znamenita ikona Madone in punta tj. Budvanske Gospe, svetinja Budve, zaÅ¡titnica grada, ali i ponaosob ono malo katolika koji dolaze na bogoslužja. Novi oltarni zid od muranskog stakla izradio je hrvatski slikar Ivo DulÄić.
Nije da zaboravih reći kako smo, prije posjeta crkvi sv. Ivana Krstitelja najprije posjetili Cetinje, grad za kojeg kažu da je „mala balkanska Å vicarska“. Do Cetinja smo u punom smislu rijeÄi doÅ¡li u oblaku kiÅ¡e i guste magle , vozeći se doslovce nebu pod oblake. U gradu se nalaze kulturne ustanove, muzeji posvećeni povijesnim osobama poput Petra Petrovića NjegoÅ¡a, kralja Nikole… Okrijepljeni toplom Äokoladom sa Å¡lagom, u kafiću u kojem treÅ¡ti Prljavo kazaliÅ¡te, ispraćeni ljubaznim konobarima uz obvezatan „srećan put“, uz pljusak, doÄ‘osmo i do cetinjskog manastira posvećenom roÄ‘enju Bogorodice. Jedan je od najznaÄajnijih manastira Srpske pravoslavne crkve u kojem se Äuvaju relikvije poput ruke sv. Ivana Krstitelja, dijelova križa Kristova i ikona Majke Božje Filerimske, kruna sv. kralja Stefana DeÄanskog, kruna kralja Nikole I., Å¡tap Ivana I. Crnojevića itd. Crnogorsku pravoslavnu crkvu obilježava tek jedna spomen-ploÄa u gradu Kotoru, u uliÄici koju biste jedva pronaÅ¡li.
U nastavku puta svraćamo u Dobrotu, gradić u općini Kotor, nekad simbol druÅ¡tveno-gospodarske i osobito bogate pomorske povijesti. Vrhunac dobrotskog brodarstva bio je u 19.stoljeću kad je Dobrota imala 35 brodova i 443 Älana posade. Dobrotske obitelji imale su toliku moć da su zamijenile kotorsku vlastelu u svim podruÄjima druÅ¡tvenog i kulturnog života. Kao i uvijek kroz povijest, a osobito za pljaÄkaÅ¡kog i ateistiÄkog Napoleonovog pohoda, potpomognutog engleskim uplitanjima i politiÄkim smicalicama, blokadama, pljaÄkama brodova, dobrotsko gospodarstvo dolazi u teÅ¡ku krizu. A nije bilo bolje ni za austrijske vlasti. Posebnu patnju doživljavaju Hrvati Boke u vrijeme Domovinskog rata kada doživljavaju pljaÄke i progone, te odlaze u matiÄnu domovinu iako su se tome protivili Äasni crnogorski intelektualci. O svemu tome iscrpno nam je govorio don Pavao MedaÄ, župnik župe sv. Eustahija. Crkva se u dokumentima spominje u 14. stoljeću, a najviÅ¡e je stradala u potresu 1667. Izgradnja danaÅ¡nje crkve poÄela je u 18.stoljeću. U njoj postoji riznica srebra, tekstila, Äipke, bogata knjižnica. InaÄe sveti Eustahije bio je rimski vojnik, visoki Äasnik imenom Placid, koji je u jednom lovu progonio jelena neobiÄne veliÄine, kad je ugledao meÄ‘u njegovim rogovima svijetlu sliku Krista raspetoga te s neba Äuo glas koji ga je pozvao na spasenje besmrtne duÅ¡e. Zahvaćen tim glasom, dao se krstiti zajedno sa svoja dva sina i suprugom. ÄŒudesnom strpljivošću zbog vjere je podnio muke. Sveti Eustahije jedan je od 14 muÄenika, pomoćnika u svim životnim nedaćama. Na slikama se prikazuje kao konjanik ili vitez s prepoznatljivim oznakama jelena sa svjetlećim rogovima i znakom križa, znakom muÄeniÅ¡tva. ZaÅ¡titnik je lovaca i Å¡umara. Uza crkvu se nalazi staro groblje na kojem poÄiva i don Branko Sbutega, svećenik, pjesnik, skupljaÄ umjetniÄkog blaga, humanist i borac za prava Hrvata u Boki kotorskoj. Crkvu je oslikavao hrvatski umjetnik Jozo Kljaković, dok je mozaik pod naslovom „Hvala tebi, Bože, Å¡to sam bio na ovom svijetu“ izradio Edo Murtić. Ako grom ponovo ne udari u crkvu kao 2003.godine, možda se poveća broj Hrvata koji dolaze na svetu misu. Zasad ih ima pe t e r o!
Boku kotorsku slobodno se može nazvati i Gospinim zaljevom jer su gotovo svi bokeljski gradovi zavjetovani Blaženoj Djevici Mariji, o Äemu svjedoÄe mnoge kapelice i oltari podignuti Njoj u Äast. Ta vjeÄna povezanost Marije i Hrvata lako se uoÄava, od marijanskih pjesama (koje smo iz srca zapoÄinjali u svakoj prilici voÄ‘eni naÅ¡im fr. Bonifacijem), preko legendi i saÄuvanih obiÄaja. I kako piÅ¡e don Branko Sbutega , ona je „spasila sjećanje na jedan vjerski, religiozni, kulturni i civilizacijski sloj bokeljske proÅ¡losti.“ Na mjestu danaÅ¡njeg otoÄića dizala se hrid ili Å¡krip. Predaja kaže da je narod u Perastu i Boki nasipao kamen po kamen oko hridi i tako, kamen po kamen nastade Å¡koj Gospe od Å krpjela. 1452. godine dva brata ribara iz prastare obitelji MorteÅ¡ića iz Perasta, u tamnoj noći ugledala su svjetlost na hridi , sliku u liku Majke Božje. Pobožno se pomolivÅ¡i, uzmu sliku i ponesu kući. Jedan od braće uskoro teÅ¡ko oboli, ali pomoli se Gospi da ne umre dok se ne izmiri s Bogom. Tako i bi, nemoćni brat ozdravi te se zahvali milosnoj Gospi Å¡to ga je izbavila iz oÄite smrti. Svake godine, do danas, zadržao se obiÄaj da 22. srpnja svaki muÅ¡karac koji ima vlastitu brodicu, nakrca hrpu kamenja i baci u more uokolo otoÄića na kojem je sagraÄ‘ena crkva u kojoj stoji slika Majke Božje, Gospe od Å krpjela. Mnoge se laÄ‘e u toj prigodi povežu u svojevrsni lanac pa nakon simboliÄnog bacanja kamenja sve zavrÅ¡i u radosnoj i zahvalnoj molitvi i pjevanju. Taj obiÄaj nazivlje se faÅ¡inada. UnutraÅ¡njost crkve bogata je pinakoteka, suzvuÄje zavjetnih ploÄica koje su dali izraditi peraÅ¡ki pomorci u znak zahvalnosti nakon oluja i brodoloma, bolesti i ratova. U muzejskom dijelu ne može se ne primijetiti najstariji kršćanski znak iz rimskog vremena. Tu je zbirka oružja, maketa, ulja na platnu, a sve pod ljepotom zeleno-plavog stropa na kojem su oslikani prizori iz Marijina i Kristova života, evanÄ‘elisti, anÄ‘eli, dok posebnu pozornost izaziva oltarna slika Gospe od Å krpjela, na podlozi od svile ukraÅ¡enoj zlatnim i srebrnim nitima. Zahvaljujući Äuvaru svetiÅ¡ta i župniku don Srećku Majiću koji doÄekuje i ispraća hodoÄasnike i Äije je geslo „nije važno tko smo, ni Äiji smo, nego kakvi smo ljudi“, opet smo se zaljubili u naÅ¡u Majku, pokupovali reprodukcije Njezine slike, veselo uskoÄili u barku i zaorali debelim morem, praćeni s nekoliko dupina te krenuli na kopno.
Najveći sakralni objekt i najveća rimokatoliÄka crkva u Boki kotorskoj, crkva RoÄ‘enja Blažene Djevice Marije nalazi se u PrÄnju, poznata je i kao BogorodiÄin hram. Jedna je od najvećih na Jadranu. Najveći dio financiranja tj. pola svoje dobiti dali su prÄanjski brodovlasnici koji su ujedno dovozili bijeli korÄulanski kamen, vrlo cijenjeni graÄ‘evinski materijal. U crkvi se istiÄu dragocjene ikone, predmeti od srebra i zlata i drugi zavjetni darovi. Tu su i djela MeÅ¡trovića, Lubarde, RadauÅ¡a i dr. Slika Majke Božje naslikana je na dasci od cedrovine u 14.stoljeću . Bokelji u strahu od MleÄana kriomice uzeÅ¡e svetu ikonu i odnesoÅ¡e je put Boke 1762. gdje se na radost PrÄnjana nalazi i Å¡tuje do danas. O Gospinoj pomoći i Njezinu zagovoru takoÄ‘er svjedoÄe brojne zavjetne srebrne ploÄice.
Vjerojatno nitko od hodoÄasnika nije niÅ¡ta mogao, ni znao reći o Ivi Visinu Äija bista stoji na jednom dijelu stuba koje vode do BogorodiÄinog hrama. Tko je bio taj Äovjek? I zaÅ¡to ga samo zaljubljenici u knjige enciklopedijskog tipa pronalaze na njihovim stranicama? ZaÅ¡to hrvatska djeca ne znaju o njemu niÅ¡ta i ne pronalaze niÅ¡ta u svojim udžbenicima iz povijesti? ZaÅ¡to je tomu tako, teÅ¡ko je objasniti, ili bi bar iziskivalo puno viÅ¡e objaÅ¡njenja. Ivu Visina nazivali su hrvatskim Magellanom jer je prvi Hrvat koji je svojim brodom Splendid oplovio svijet. Bio je ugledan brodovlasnik, pomorac i trgovac, Äovjek kojem je brod bio i dom i hrana, a kapetan otac, uÄitelj i svećenik. Svjestan rizika putovanja, ali spreman na odricanja i teÅ¡koće, Ivo Visin proveo je na brodu u komadu 7 godina, 6 mjeseci i 19 dana. Austrijska vlada ga je odlikovala najvećim odlikovanjima za pomorske zasluge, poÄasnom zastavom Merito navali i ViteÅ¡kim križem reda cara Franje Josipa. Prije negoli se javio svojoj obitelji po izlasku s broda, bos je hodoÄastio do crkve RoÄ‘enja Bogorodice zahvaliti svojoj zaÅ¡titnici koja ga je izbavljala iz brojnih i Äesto smrtnih opasnosti. U Pomorskom muzeju nalaze odliÄja i reljefi koji prikazuju najvažnije dogaÄ‘aje iz života Ive Visina i ostalih osoba iz povijesti Boke.
Nedaleko BogorodiÄinog hrama nalazi se i crkva svetog Nikole s franjevaÄkim samostanom, primjerom reprezentativne barokne arhitekture i zavjetno svetiÅ¡te prÄanjskih pomoraca. Samostan je imao svoju Å¡kolu, Å¡kolu za pomorce i ljekarnu te je tako bio kulturno srediÅ¡te u PrÄnju. Danas je to meÄ‘unarodno ekumensko srediÅ¡te“ Don Branko Sbutega“ koji afirmira suživot, ravnopravni dijalog meÄ‘u pripadnicima razliÄitih konfesija.
Slikovito mjestaÅ¡ce, nekad najsiromaÅ¡nije mjesto u Boki, za koje kažu da ga je nekoć svećenik posjećivao samo iz samilosti jer je toliko bilo siromaÅ¡no, jest Muo, Äije ime dolazi od imenice mul, Å¡to znaÄi pristaniÅ¡te. U Mulu je poÄivaliÅ¡te hrvatskog blaženika Gracije Kotorskoga Äije je neraspadnuto tijelo preneseno u rodno mjesto 1810. godine, u crkvu Blažene Marije Djevice, Pomoćnice kršćana gdje je izloženo u srebrnom sarkofagu. Blaženi Gracija isticao se velikom poniznošću, svim svojim bićem bio je uronjen u molitvu, a pokazivao je znakove mistiÄnih doživljaja. Posebno je Å¡tovao presvetu Euharistiju. Zvao se Pavao Krilović kad je uÅ¡ao u augustinski red primivÅ¡i ime Gracija, te je poÄeo živjeti kao redovnik u siromaÅ¡nom samostanu, radeći i kao vrtlar. Iz njegove ćelije Äesto su braća mogla vidjeti neobiÄno svjetlo . Kao svaki Bokelj osobito je Å¡tovao Majku svojeg Gospodina Isusa. Umro je u Veneciji, na otoku sv. Kristofora na glasu svetosti, gdje mu je tijelo neraspadnuto poÄivalo sve do dolaska Napoleona i njegovih pljaÄkaÅ¡kih hordi. Tijelo su kao dragocjenu relikviju ponijeli redovnici odluÄivÅ¡i da ga je najbolje vratiti u njegovo rodno mjesto, u Muo. Dogodilo se to 1864. godine, a narod ga Å¡tuje do danas i moli za njegov zagovor. Sve nam je to lijepo ispripovijedao župnik don Robert Tonsati, sin Boke kotorske.
Na samom dnu zaljeva stoji srednjovjekovni grad uskih uliÄica, trgova, opasan bedemima, opjevan i opisan - grad Kotor, pod brdom sv. Ivana na kojem bdije crkva Gospe od Zdravlja. TeÅ¡ko je opisati ljepotu i ljupkost grada koji tako podsjeća na Dubrovnik, ili pak na bilo koji stari grad na jadranskoj obali. Okružen visokim liticama Å¡to dodiruju nebo, s pogledom na zaljev, Äesto zvanim najjužnijim fjordom Europe, Kotor osvaja svakog posjetitelja ostavljajući ga bez daha. Na Trgu od oružja nalaze se renesansna Kneževa palaÄa, staro kazaliÅ¡te , zgrada nekadaÅ¡njeg Hrvatskog doma, barokne palaÄe i impozantna katedrala svetog Tripuna, sagraÄ‘ena 1166. godine, najvažniji spomenik kulture ovoga grada, starija od crkve sv. Pavla u Londonu, crkve Notre Dame u Parizu, Bazilike svetog Petra u Rimu, ili Uspenskog hrama u Moskvi. Sveti Tripun, muÄenik, roÄ‘en je u maloj Aziji 232.godine. Zbog svoje silne vjere bio je obdaren milošću kojom je lijeÄio sve moguće ljudske, i životinjske bolesti, a izgonio je i demone. Kao kršćanin podnio je muke za svoju vjeru i Krista Gospodina. Å tovanje svetog Tripuna proÅ¡irilo se po mnogim zemljama, kako katoliÄkima, tako i pravoslavnima, da bi mu i car Justinijan sagradio crkvu u Carigradu. ViÅ¡e od 1200 godina Äuvaju se njegove moći u kotorskoj katedrali. ZaÅ¡titnik je vrtlara, vinogradara, a zazivaju ga i od najezde skakavaca i glodavaca.
Moglo bi se dugo nabrajati koja blaga Äuva u svojim njedrima ova katedrala: slike, stare knjige, pjesmarice, notne oslikane gregorijanske zapise, povelje, relikvijare s moćima svetaca, crkveno ruho, ulomke kamenih spomenika s karakteristiÄnim hrvatskim pleterom. Divota oku i duÅ¡i!
Kao dio dominikanske obitelji put nas je odveo do crkve svete Marije u kojoj leži naÅ¡a prva hrvatska blaženica Katarina Kosić, redovniÄkim imenom Ozana Kotor(s)ka, pastirica uzviÅ¡ena srca, anÄ‘eo bijeli opjevan u pjesmama. Ta iznimna žena roÄ‘ena je 1493.godine u Relezima, malom mjestaÅ¡cu u Crnoj Gori. Služeći u kući kod plemićke obitelji Buća , upoznaje se s katoliÄkom vjerom želeći živjeti blizu katedrale svetog Tripuna kako bi bila bolja službenica Božja. Tako je postala dominikanka, i to ne obiÄna redovnica, već tzv. zazidana djevica koja je desetljećima živjela u minijaturnom prostoru koji je nije prijeÄio u kontaktu s vjernicima koji su dolazili po njezine savjete i zagovor. Pripisuju joj se brojna Äuda od mirenja zavaÄ‘enika i zagovora za spas Kotora od kuge, a najveće Äudo je Äudo proroÅ¡tva da Bog neće dopustiti Turcima Osmanlijama da poharaju Kotor. Dakako da je time ojaÄala snaga hrvatskih branitelja koji su uspjeÅ¡no obranili grad. Bio je poseban osjećaj u duÅ¡i biti na svetoj misi koju je predslavio župnik Ivan Marija, pjevati Ozaninu pjesmu AnÄ‘ele bijeli i osjećati da je njezin duh s nama i pjeva. Doista, poseban doživljaj!
Nigdje kao u Boki kotorskoj Äovjek se ne može oteti dojmu i ne sjetiti se MatoÅ¡a i njegove pjesme Jesenje veÄe koja zapoÄinje „olovne i teÅ¡ke snove snivaju oblaci/ nad tamnim gorskim stranama..“ Neka je proljeće, neka je već lipanj, ali slika olovnih oblaka nad morem okruženim tamnim gorskim stranama i kiÅ¡a koja lijeva, pratila nas je skoro Äitavim putem. Sunce bi se samo na Äasak pokazalo i opet nestalo. Slike za pamćenje!
Hitamo prema Herceg Novom, gradu najužeg dijela Boke kotorske, u tjesnacu Verige. Osnovao ga je bosanski kralj Tvrtko I. Kotromanić 1382. U poÄetku se zvao Sveti Stipan, ali mu je ime dano po herceg Stjepanu VukÄiću KosaÄi. Grad obiluje katoliÄkim crkvama . Sv. Jeronim, Sv. Leopold, Sv. Ante Padovanski, Gospa Karmelska, Sv. Roko, Sv. Petar, Sv. Ana, ali i pravoslavnima : Uspenje BogorodiÄino, Sv. Mihailo, Sv. Spas.
U crkvi svetog Jeronima doÄekao nas je mjesni župnik don SiniÅ¡a Jozić koji je koncelebrirao naÅ¡em župniku Ivanu Mariji na svetoj misi nakon koje je održao zanimljivo izlaganje o gradu i crkvi. Crkva je sagraÄ‘ena na mjestu gdje je nekoć bila džamija, a pretpostavlja se da je na tom mjestu bila crkva sv. Stjepana koju su sagradili dubrovaÄki majstori pod pokroviteljstvom Vlatka, sina herceg Stjepana. U crkvi svetog Jeronima nalaze se djela jednog od najvećih baroknih slikara, Tripe Kokolje iz Perasta. Uza crkvu se stisnula kao njezin nerazdvojni dio crkvica posvećena hrvatskom svetcu Leopoldu Bogdanu Mandiću koji se rodio u Herceg Novom. Nakon zanimljivih priÄa o svetom Leopoldu mogli smo se pokloniti njegovoj relikviji, a potom okrijepiti u župnikovu vrtu s fantastiÄnim pogledom na more i kopno koje poput ispruženih ruku uranja u more.
Å to na kraju reći o Boki kotorskoj, toj neprocjenjivoj riznici hrvatske kulture i katoliÄke vjere, o Bokeljima Hrvatima koji unatoÄ i usprkos svemu , iako malobrojni, opstaju u prostoru koji im Äesto (politiÄki) nije naklonjen. O toj baÅ¡tini brinu Bokelji nastanjeni u Republici Hrvatskoj kako bi saÄuvali tradiciju i baÅ¡tinu, priÄu i ljepotu Boke, ispisanu, opjevanu stihovima, ali obranjenu maÄem i sabljom u Äestim borbama s Osmanlijama koji Hrvate nikad nisu uspjeli poraziti. Povijest je to ispisana u gradovima, u zidinama njihovim, na oltarnim palama i starim grobljima. U tom Božjem zaljevu kolijevka je hrvatskih svetaca koji su roÄ‘eni, ili ih je Providnost dovela u kraj u kojem miriÅ¡u naranÄe, koÄoperi se maslina i pjeva kos, kako piÅ¡e zadarska profesorica i književnica Vanda Babić Galić u knjizi Bokeljski zagovori.
Kopnom ili morem putujući, Äovjek ostaje zapanjen pred tolikom ljepotom i bogatstvom koji u sebi nosi Boka kotorska. Opisati sve Å¡to u njoj postoji kao trag Hrvata, na razmeÄ‘i vjekova i svjetova, bile bi potrebne godine.. Prisutnost Hrvata u tom kraju traje već od 6. i 7. stoljeća; to je povijest opjevana u versima latinskima i narodnima u mozaiku hrvatskog identiteta. Sveukupnost prostora malog, ali važnog mjesta, svjedoÄi o veliÄini onih koji su u Boki služili, živjeli, ili odlazili iz nje da se nikad ne vrate, ali da je nose zauvijek u duÅ¡i . Ti svjetionici Boke su: Lovro Marinov DobriÄević, povjesniÄar umjetnosti iz 15. stoljeća;Tripo Kokolja, hrvatski barokni slikar, Marko Martinović glasoviti pomorski pedagog ; Matija Zmajević, pomorac i vojnik, admiral iz ugledne peraÅ¡ke obitelji na prijelazu iz 17. na 18. stoljeće, Ivo Visin, hrvatski Magellan, pomorski kapetan; Vicko Zmajević, pjesnik i opat, zadarski nadbiskup; Pavao Butorac, Äuvar bokeljske opstojnosti, povjesniÄar i crkveni prelat; Viktor Vida, pjesnik 20.stoljeća; Vjenceslav ÄŒižek, pjesnik Uzdaha Boke; MiloÅ¡ MiloÅ¡ević, admiral Bokeljske mornarice, povjesniÄar, arhivist, pjesnik i glazbenik; don Branko Sbutega, dobri nemir Boke, Äudesan duh briljantne inteligencije, svećenik, pjesnik, humanist; Ivan Brkanović, virtuoz hrvatskog glazbenog skladateljstva , akademik, ravnatelj ZagrebaÄke filharmonije; Rade Perković, glumac, redatelj, intendant HNK u Splitu i mnogi drugi znameniti Hrvati Bokelji.
Bez obzira na trenutaÄne politiÄke prilike u Crnoj Gori pod dominacijom velikosrpske politike, osobito u odnosu prema manjinama i autohtonim Crnogorcima, možemo reći da nismo maloduÅ¡ni jer je Hrvat ratnik u svakom smislu, borac za jezik i prava na samostojnost kako bi bio svoj na svome stoljetnom ognjiÅ¡tu. I kako kaže Vanda Babić Galić „nismo metafora, nego Äinjenica!“
Na putu kući ostalo je posjetiti hrvatski Lourdes, svetište Gospe Lurdske u Vepricu blizu Makarske. Svetište je napravljeno po uzoru na pećinu Gospe Lurdske u Lourdesu. Osnovao ga je biskup splitsko-makarski Juraj Carić koji je i pokopan u svetištu.
KiÅ¡a nas je pratila na polasku iz Zagreba, kiÅ¡a tijekom Äitava hodoÄašća, kiÅ¡a na povratku. No, niÅ¡ta nije umanjila kiÅ¡u milosti koju smo doživjeli i dobili od naÅ¡ih svetaca i Majke naÅ¡e Marije iz Bokokotorskog zaljeva. Svetci naÅ¡i hrvatski, molite za nas !
Vjera Benedikta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId397b0016e6
__________________________________________________________________________
BLAGDAN TIJELOVA U SV. FILIPU I JAKOVU
U životu malih dalmatinskih mjesta blagdan Tijelova koji uvijek prati Tijelovska procesija ima veliki znaÄaj Tako je bilo i ove godine u Sv. Filipu i Jakovu. Dok je u nedjelju pred blagdan bila puna crkva, na Tijelovo je bila prepuna kao i dvoriÅ¡te ispred crkve. Već dan prije u srediÅ¡tu mjesta obilježeno je kretanje procesije, a ulica je ispražnjena od automobila.
Nakon sv. Mise koja je zapoÄela u 18 sati krenula je tijelovska procesija. Domaći župnik don Dario Matak nosio je pokaznicu. Na Äetiri postaje Äitalo se EvanÄ‘elje i molilo. Put je bio posut laticama cvijeća. Procesija se kretala od od župne crkve Sv. Filipa i Jakova, preko rive, pored stare crkve Sv. Mihovila ulicom Kuntrata, Trgom Na vr sela, uz hotel Villa Donat nazad do župne crkve – zapravo jezgrom mjesta.
Župa sv. Filipa i Jakova ustanovljena 1670. godine. Sv. Filip i Jakov ima Äetiri nebeska zaÅ¡titnika: sv. Filipa i sv. Jakova (3. svibanj) po Äijim je imenima nazvana župa, selo i općina, sv. Roka (16. kolovoz) kad se slavi Dan općine i sv. Mihovila (29. rujan) kada je feÅ¡ta. Novu crkvu Sv. Filipa i Jakova posvetio je u svibnju 1991. tadaÅ¡nji zadarski nadbiskup Marijan Oblak, kada je zadarski kraj već bio nagrižen nadolazećim ratnim zbivanjima.
Sveti Filip, apostol, je bio prijatelj Ivana apostola i evanÄ‘eliste s kojim je skupa pripadao uÄeniÄkom krugu Ivana Krstitelja. Filip je imao tri kćeri koje su imale dar proroÅ¡tva. Sveti Jakov, apostol, koji se naziva "Stariji", sa svojim bratom Ivanom i svetim Petrom pripadao je najužem krugu Isusovih apostola. Život je zavrÅ¡io muÄeniÄkom smrću oko 42. godine u Jeruzalemu.
Kolika je ljepota ovog podneblja dovoljno govori da i dvoje mlađih dominikanaca nije odoljelo zovu rodnog kraja i danas su U svećenici Zadarske nadbiskupije.
Vladislav Albert
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId6e95ce219c
__________________________________________________________________________
Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove u crkvi Sv.Blaža u župi Vodnjan-Istra
Jedan mali istarski gradić, Vodnjan i crkva sv. Blaža, postali su tijekom ljetnih mjeseci, joÅ¡ prije dvadesetak godina, moja druga župa. Crkva sv.Blaža (graÄ‘ena je od 1760. do 1800.godine) poznata je i po tome Å¡to Äuva Äetriri tijela blaženika i svetaca: Sv.Pavla, carigradskog nadbiskupa, bl.Leona Bemba, bl.Ivana Olinija, te bl. Nikoloze Burse.Tijela su dio bogate zbirke s viÅ¡e od 300 relikvija svetaca. Zanimljiva je i kopija Torinskog platna u originalnoj veliÄini. Svakako crkva sv. Blaža i grad Vodnjan posebni su po mnogoÄemu, te odiÅ¡u poviješću, kulturom i duhovnošću. Ove godine zatekla sam se u Istri upravo u vrijeme svetkovine Tijela i Krvi Kristove. Nakon sveÄane dvojeziÄne (hrvatski i talijanski jezik) svete mise i poticajne propovijedi sadaÅ¡njeg župnika vlÄ. Damira Å tifanića, uslijedila je tijelovska procesija gradom. Iako je to tradicija stara 800 godina, redovito se u župi Vodnjan poÄela održavati od 2009. godine. (Nakon 1948. godine zbog režimskog jednoumlja procesije se bile zabranjene. U nekim mjestima su održavane i nakon drugog svjetskog rata i zaživjele kao turistiÄka atrakcija).
Nakon mise, procesija je krenula iz crkve po slijedećem rasporedu: Na Äelu je bio župljanin koji je nosio Križ, slijedili su ga Älanovi DVD-a noseći zastave, potom orkestar, prvopriÄesnici s buketićima cvijeća, ministranti s kadionicom i laÄ‘icom, Äetiri župljana koja su nosila baldahin, ispod kojeg je svećenik u monstranci nosio Presveto Tijelo Kristovo, a pratili su ih Älanovi DVD-a Vodnjan, zbor i potom vjernici. Procesija se kretala po uliÄicama grada u kojemu su mjeÅ¡tani svoje prozore ukrasili cvijećem, ukrasnim stolnjacima i svijećama. Pjevalo se s zborom cijelo vrijeme, do male kapelice sv. Roka, koju su vrijedne žene iz župe ukrasile cvijećem i svjećama. Nako molitve i Äitanja evanÄ‘enja, obiÅ¡li smo joÅ¡ tri mjesta s postavljenim prekrasno ureÅ¡enim oltarima. Potom smo se vratili u crkvu gdje nam je svećenik udijelio blagoslov.
Vrlo lijepo i dojmljivo iskustvo. Preplavio me i poseban osjećaj zajedništva i radosti, jer su uz mještane Vodnjana u procesiji sudjelovali i turisti iz raznih država svijeta.
Podsjetilo me na Isusove rijeÄi iz EvanÄ‘elja :“Ja sam Put, Istina i Život“.
Željka Veronika
__________________________________________________________________________
O KRVI I VODO
OvogodiÅ¡nji blagdan Tijelova je za naÅ¡e laiÄko bratstvo imalo dodatni posebni znaÄaj; iznijeli smo proÅ¡le godine župniku prijedlog oživljavanja tijelovske procesije, koja je nekada redovito održavana u naÅ¡oj župi. Ove smo godine na pastoralnom vijeću s radošću doÄekali vijest kako je samostanska skupÅ¡tina prihvatila naÅ¡ prijedlog te stavila tijelovsku procesiju u kalendar redovitih župnih dogaÄ‘anja. S veseljem smo se odazvali i pomogli idejama i osobnim doprinosom u nabavi cvijeća i slaganju oltarića, pjevanjem u zboru i drugim organizacijskim potrebama.
SunÄan i predivan dan joÅ¡ nam je jedan dar od Boga i potvrda da vjernima niÅ¡ta nije nemoguće, jer dok su i samo dvojica okupljena u Isusovo ime, On je zajedno s njima. A nas je bilo na stotine, poput latica proljetnog cvijeća koje su djevojÄice prosipale pred Presveti oltarski sakrament praćen pjesmom, Božjom RijeÄi i dubokim naklonom poÅ¡tivanja i ljubavi.
ÄŒlanovi laiÄkog bratstva uz Molitvenu zajednicu Dva srca, dominikansku mladež iz DOME, mlade obitelji, brojne župljane, zbor, bogoslove te posvećeno praćenje naÅ¡ih svećenika, fr. Ivana Marije i fr. Marija Ilije i sestre Ljubicu i Marinelu, pratili su Tijelo kao Å¡to je Krista na Kalvariju pratio vjerni puk; znajući Ävrsto u srcima da su Njegova Krv i Voda Å¡to potekoÅ¡e iz Srca, presveti izvor milosrÄ‘a za sve nas koji se uzdamo u Krista.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId8716330871
__________________________________________________________________________
„Glas rođenih za život nerođenih“
U subotu 18. svibnja uoÄi blagdana Duhova u Zagrebu je održan ovogodiÅ¡nji Hod za život. Od suncem okupanog Trga Republike Hrvatske do zelene hladovine Zrinjevca, povorka tisuća ljudi praćena radosnom domoljubnom pjesmom u zajedniÅ¡tvu je hodala za život, dostojanstvo i zaÅ¡titu svakog ljudskog bića od zaÄeća do prirodne smrti. OdazvavÅ¡i se poticaju Duha Svetoga Životvorca, povorci su se prikljuÄile mnogobrojne mlade obitelji, djevojke i mladići, bake i djedovi, svojom prisutnošću iskazujući potporu roÄ‘enoj i neroÄ‘enoj djeÄici, njihovim majkama i oÄevima.
Dojmove sveÄane atmosfere ovoga dogaÄ‘aja sažela je Cecilija: Bio je ovo moj prvi Hod za život. S nestrpljenjem sam ga Äekala vozeći se u tramvaju i gledalamuokolo ljude da vidim ima li joÅ¡ netko majicu Hoda za život. DoÅ¡avÅ¡i na mjesto okupljanja kod HNK uoÄila sam mnogo mladih, ali i starijih ljudi, a ono posebno lijepo mnogo obitelji s djecom. Ta djeca nisu plakala, već su se svima smjeÅ¡kala i trÄala okolo s promotivnim balonima u ruci. Kroz djecu vidiÅ¡ radost života i onaj život koji se treba zaÅ¡tititi, za koji sam danas kao i mnogi drugi hodala.
Povorka je krenula oko 10:45 zajedno s malim autobusom s kojega se puÅ¡tala domoljubna glazba. Ljudi u povorci su pjevali, nosili prigodne transparente i slavili život svojom radošću, toplinom i osmjesima. Malo prije podneva doÅ¡li smo u park Zrinjevac. Mi mladi koji smo nosili transparente stali smo kraj paviljona zajedno s muÅ¡karcima koji su mahali hrvatskim zastavama. Pjevalo se i plesalo, a djeÄji smijeh posvuda je odjekivao. Nakon pjesama dobrodoÅ¡lice uslijedili su govori ljudi koji se aktivno bore za život, ali ne samo za život djeteta već i život majke. Istaknuli su kako je bitno boriti se za život od zaÄeća, zaÅ¡tititi majku od trenutka kada sazna da je trudna te pružiti podrÅ¡ku obiteljima s viÅ¡e djece. Život, Äiji god da je, dar je od Boga, a djeca su božji blagoslov. Iako nas je bilo mnogo skupa smo djelovali kao jedna obitelj, osjećaj zajedniÅ¡tva bio je sveprisutan jer svi smo hodali za život, obitelj i Hrvatsku.
Ivna Veronika Amata i Cecilija Kocijan
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId5ff0f3d1a1
__________________________________________________________________________
SVIBANJSKO PUTOVANJE U BOKU KOTORSKU I DUBROVNIK
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId9fd5cca17a
__________________________________________________________________________
STANJA DUÅ E
Odabrati svjetlo ili tamu najavio je joÅ¡ Sveti Ivan apostol rekavÅ¡i "Svjetlo u tami sja i tama ga ne obuze." (Iv 1,5). Stoga smo se, odabravÅ¡i Svjetlo, u predivnom marijanskom mjesecu svibnju koji, uz život od prirodnog zaÄeća do prirodne smrti, daje Äast i Majci sviju kršćana, Blaženoj Djevici Mariji, zajedno sa župljanima uputili na 15. Dominikansko kruniÄarsko hodoÄašće na Mariju Bistricu prve svibanjske subote.
Nakon nadahnutog nagovora bogoslova fr. Jakova Vukovića o otajstvima Svete Krunice sudjelovali smo u sveÄanom euharistijskom slavlju u kojem su nam se pridružila braća i sestre župe Blaženog Augustina Kažotića s PeÅ¡Äenice, župe gdje djeluju naÅ¡e sestre dominikanke Krista Kralja s Trnja, župe Svetog Dominika iz KonjÅ¡Äine te drugih župa posvećenih na svoj naÄin Blaženoj Djevici i Svetom Dominiku. PouÄnu i jezgrovitu propovijed naÅ¡eg duhovnika p. Domagoja Augustina tijekom euharistijskog slavlja popratio je liturgijskim pjevanjem i naÅ¡ župni zbor u kojem pjeva i pet Älanica bratstva. Uslijedio je kratak odmor u kojem smo kuÅ¡ali delicije naÅ¡e sestre Roske te se okrijepljeni slatkim i kofeinskim tekućinama pripremili za odlazak na Kalvariju i pobožnost Križnog puta. Razmatrajući putem prema svetiÅ¡tu otajstva Svete Krunice koje smo molili, spoznali smo da sve vodi ka posljednjoj postaji, smrti na križu. I upravo je u toj smrti koja je pobijedila grijeh, snagom Ljubavi Božje, pobijedio život. Život koji ne posustaje pred pobaÄajima, eutanazijama, život koji se probija kroz pokajanje i ispovijed, život koji svijetli iz opraÅ¡tanja i život koji svemu unatoÄ, niÄe iz surova i kamenita tla. Pobjedom Svjetla nad tamom, a ti ratovi traju i dan danas, Bog nas izbavlja iz vlasti tame i nosi u kraljevstvo Sina, ljubavi svoje (Kol 1,13.).
Važno je samo u svakom trenutku biti na pravoj strani. Na strani Svjetla, Pobjednika, Spasitelja i Istine.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId428ff81c10
__________________________________________________________________________
AnÄ‘eli Äuvari i Gospa
Draga braćo i sestre, evo nas posljednji dan naÅ¡eg malog hodoÄašća, sa otoka KorÄule gdje je kuća matica naÅ¡ih sestara dominikanski i nas samostan braće dominikanaca. Nakon KorÄule, naÅ¡a Gospa mi je pripremila iznenaÄ‘enje, joÅ¡ jedno hodoÄašće i to u MeÄ‘ugorje! Primite MajÄinski blagoslov svi! Neka nas sve zagovora Kraljica Mira! Uživajte u predivnom krajoliku kroz slike uz puno pozdrava vaÅ¡e sestre Vesna Marije. Uz pozdrav u sv.o.Dominiku!
Vaša s.Vesna Marija
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIda0afa51773
__________________________________________________________________________
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId8be2ecacbf
__________________________________________________________________________
SESTRA VESNA MARIJA S OZANOM
Draga braćo i sestre, uz veliki pozdrav u svetom ocu Dominiku šaljem vam nekoliko slika iz Kotora. Ovo je crkva naše blažene Ozane, vrata crkve izrađena su u ljevaonici u Zagrebu.
Crkva se otvara samo nedjeljom, ali Ozana je tu kao i prije puno stoljeća, zapisana prati nas i moli za nas! Neka nas sve prati moćni zagovor naše blazenice koja je zatvorena desetljećima u maloj sobi i razmatrajući Muku Kristovu živjela Božji poziv na ovaj posebni nekad oblik posvećenog života "zazidanih djevica" u Redu sv.Dominika.
Neka i nama njena povezanost sa Raspetim bude putokaz i svjetlo za nošenje naših križeva na našem životnom putu!
Beata Ozana ora pro nobis!
Vesna Marija
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdf973e2f9d5
__________________________________________________________________________
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdcec2e3225a
__________________________________________________________________________
SVETKOVINA BL. OZANE U ZAGREBAÄŒKOM SAMOSTANU
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdaa62efd069
__________________________________________________________________________
TREĆI DAN TRODNEVLJA UOČI BLAGDANA BL. OZANE KOTORSKE - TRNJE
U petak 26. travnja 2024. misno slavlje u samostanskoj kapeli sestara dominikanki, posvećenoj bl. Ozani predslavio je vlÄ. Damir Ocvirk župnik župe sv. Josipa na TreÅ¡njevci. Pjevanje su animirali neokatekumeni, a za oltarom smo vidjeli i p. Matu koji je za tu prigodu doÅ¡ao u Zagreb. VlÄ. Ocvirk u propovijedi je posebno naglasio neke važne detalje iz života bl. Ozane Kotorske, koja nam može biti uzor u svom posvećenom životu.
Samostanska kapela je i u petak bila puna, te je velik broj ljudi ostao i na koncertu nakon svete mise. Violinist Vasilij Meljnikov i orguljaÅ¡ Mario Perestegi, kao već uigrani duet, izveli su program koji je bio raznovrstan i umjetniÄki upeÄatljiv, a na kraju naravno nije moglo zavrÅ¡iti bez svima oÄekivanog bisa.
Drage Äasne sestre dominikanke za kraj su priredile i lagani domjenak, te pozvale da se okupimo i na zavrÅ¡nom slavlju na istome mjestu u subotu.
Rozalija-Esthera
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdcf159f93ea
__________________________________________________________________________
NOĆ KNJIGE 2024. NA ZAGREBAČKOM KAPTOLU
U sklopu opće kulturne manifestacije Noć knjige, u utorak 23. travnja 2024. u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu, predstavljena je knjiga moralnog teologa prof. TonÄija Matulića: BOG I EVOLUCIJA. TEOLOÅ KA Å ETNJA EVOLUCIJSKIM PERIVOJEM.
Jedan od recenzenata knjige prof. dr. sc. Nenad Malović, predavaÄ filozofije na KBF-u, rekao je da se već iz naslova i podnaslova knjige vidi da Bog i evolucija ne stoje u proturjeÄnosti, meÄ‘u njima nije rastavni veznik. Izbor rijeÄi Å¡etnja u podnaslovu takoÄ‘er je znakovit, jer je po njegovim rijeÄima, Å¡etnja Äin dobre namjere i zajedniÅ¡tva, a autor taj stav zadržava do kraja knjige.
GenetiÄar, viÅ¡i znanstveni suradnik s Instituta RuÄ‘er BoÅ¡ković dr. sc. BrÄić-Kostić, istaknuo je da su znanost i vjera uzviÅ¡ene jer obje tragaju za istinom.
Knjigu je predstavio i doc. dr. sc. Branko Murić, Äestitajući autoru na divnoj i zanimljivoj knjizi, filozofsko-teoloÅ¡koj studiji koju je i osobno na neki naÄin pratio družeći se s prof. Matulićem dok ju je pisao. „Tko smo, odakle smo i kamo idemo – u to se pitanje može sažeti tema ove knjige“, kazao je prof. Murić. Kako je istaknuo i u svojoj recenziji, „polazeći od pozitivnih pomaka koji su se dogodili u Crkvi, osobito s Drugim vatikanskim koncilom u vezi s otvaranjem suvremenom svijetu, općem poticaju na dijalog sa svim ljudima, a posebno na dijalog i suradnju Crkve i teologije s prirodnim znanostima i druÅ¡tvom u njegovu napretku općenito, autor donosi vrijedne analize i teoloÅ¡ko vrednovanje, prosuÄ‘ujemo bez oklijevanja, iznimno uravnoteženo, nekih vidova Darwinovog doprinosa objaÅ¡njenjima podrijetla Äovjeka. Svojom erudicijom i služenjem struÄnim nazivljima autor pokazuje vjeÅ¡tinu jasnoga i preciznog argumentiranja. Stilom pisanja i rasporedom graÄ‘e, knjiga je didaktiÄki poželjna i primjerena za poduÄavanje filozofsko-teoloÅ¡kih predmeta“, rijeÄi su prof. Murića.
Na kraju predstavljanja okupljenima se obratio i sam autor, prof. dr. sc. TonÄi Matulić, koji je zahvalio prije svega Gospodinu Bogu, svojim roditeljima na daru života kao desetom djetetu u obitelji, svojoj braći i svima okupljenima, recenzentima, kao i izdavaÄkoj kući Kršćanska sadaÅ¡njost.
U skladu s projektom Noć knjige u sklopu koje je knjiga predstavljena, prof. Matulić zakljuÄio je prigodnom reÄenicom: „Kakvog bi smisla bilo pisati knjige kada ne bi bilo oÄiju koje bi ih Äitale?“ S obzirom na to da se i mi svi sami vrlo Äesto pitamo u kakvom su odnosu Božje stvaranje i evolucijski procesi na Zemlji, za razumijevanje te problematike bilo bi dobro posegnuti za ovakvim izvrsnim Å¡tivom.
Rozalija-Estera
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIde865671020
__________________________________________________________________________
HodoÄašće LaiÄkog bratstva svetog Dominika u SisaÄku biskupiju
19.travnja 2024.
Pod duhovnim vodstvom p. Domagoja Augustina PolanÅ¡Äaka uputili smo se na hodoÄašće SisaÄkoj biskupiji s posebnim naglaskom gradovima Sisku i Petrinji. Nakon molitve Äasoslova i slavljenja svete mise, voditeljica Ureda za kulturu SisaÄke biskupije, gospoÄ‘a Spomenka Jurić održala je zanimljivo predavanje o povijesti Siska, koja seže joÅ¡ od predrimskog doba.
Sisak je danas srediÅ¡te SisaÄko-moslavaÄke županije Äija povijest traje viÅ¡e od dvije tisuće godina i jedno je od najstarijih naselja u Republici Hrvatskoj. Poznajemo Sisak i po imenima koja je dobivao tijekom povijesti pa se bilježi kao Segesta, Segestica, Siscia, Zysek, Sziszek pa sve do danaÅ¡njeg svog hrvatskog imena. Prvobitni vojni logor Rimskoga Carstva brzo je postigao status grada s vrlo važnim vojnim, prometnim, trgovaÄkim, obrtniÄkim važnostima. Kao kršćanski grad imao je biskupiju već u trećem stoljeću, koja je postojala sve do desetog stoljeća da bi osnivanjem ZagrebaÄke biskupije 1094. postala vlasniÅ¡tvo zagrebaÄkog biskupa. Zahvaljujući blagopokojnom papi Benediktu XVI. ponovo je uspostavljena SisaÄka biskupija 2009.. Njezin prvi biskup postao je msgr. Vlado KoÅ¡ić koji je proslavio 25 godina svoga biskupovanja. DotadaÅ¡nja župna crkva UzviÅ¡enja svetog Križa postala je katedrala koja se nalazi na Trgu bana JelaÄića, pored arheoloÅ¡kog parka s iskopinama obrambenog zida iz doba Rimskog Carstva. Katedrala je trenutno u kompletnoj obnovi jer je teÅ¡ko stradala u razornom potresu 2020.
Sisak naroÄito izranja u povijesnom razdoblju kad nadiru turska osvajanja, posebno izgradnjom utvrde 1544., a pravu slavu doživljava pobjedom nad Turcima 1593. a koja je odjeknula Äitavom tadaÅ¡njom Europom. Tako su Hrvati, kao i uvijek bili antemurale christianitatis. U to ime Ivan Kukuljević Sakcinski napisao je povijesnu dramu na hrvatskom jeziku i Å¡tokavskom narjeÄju Juran i Sofija ili Turci pod Siskom 1839., takoÄ‘er velik dogaÄ‘aj u nizu godina koje su obilježile povijest hrvatskog jezika i kulture. Ratovi nisu zaobiÅ¡li Sisak ni u II. svjetskom ratu kad je doživio mnoga razaranja pa je tako dosta stradala Äuvena sisaÄka utvrda, pa stara gradska jezgra, industrijska postrojenja i konaÄno mnogi su civili izgubili svoje živote. I sve tako do Domovinskog rata i velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku. Ali grad je joÅ¡ jednom dokazao da ga nije moguće uniÅ¡titi ni zatrti mu hrvatsko ime. Zahvalni smo gospoÄ‘i Jurić na izvrsnu predavanju i u nadi da ćemo ponovo doći kad katedrala zasja u punom sjaju. Neka to bude Å¡to prije. Najpoznatiji sisaÄki biskup, ujedno i zaÅ¡titnik grada Siska jest sveti Kvirin, muÄenik s poÄetaka 4. stoljeća. Za vrijeme cara Dioklecijana Kvirin je uhićen i osuÄ‘en, odveden u MaÄ‘arsku gdje su ga nagovarali na odreknuće od kršćanske vjere. Naravno, odbio je te je osuÄ‘en na smrt vezivanjem mlinskog kamena oko vrata i baÄen u rijeku. ÄŒudo se dogodilo! Kamen je plutao na vodi, ali je svetac ohrabrio svoje vjernike da se ne boje i da će samog sebe prinijeti za žrtvu Bogu vrÅ¡eći do samog kraja svog života svećeniÄku i kršćansku službu. PomolivÅ¡i se Bogu, potonuo je. Njegovo tijelo preneseno je u rimske katakombe, a 1140. godine preneseno je u baziliku Santa Maria in Trastevere gdje se nalazi i Å¡tuje i danas. Njegov se blagdan slavi 4. lipnja.
Nakon fotografiranja, gotovo promrzli, požurili smo na okrjepu u Ordinarijat, u sisaÄki Veliki Kaptol, taj impozantni dragulj iz 19.stoljeća, u kojem je prvi put izvedena drama Juran i Sofija, po kojima se nazivlje i velika viÅ¡enamjenska dvorana, u kojoj se istiÄe natpis „Krist, kamen zaglavni“. Ordinarijat je ujedno i sjediÅ¡te biskupa i njegovih bliskih suradnika. Nažalost, nismo se susreli s ocem biskupom Vladom zbog njegovih obveza glede sv. Potvrde, ali sve su nam nadoknadile Äasne sestre iz Družbe Kćeri Božje ljubavi koje su iznimno važne u pastoralnom prisustvu i djelovanju u biskupiji. Vesele, zanimljive, brižne, a kako bi drugaÄije bile te divne kćeri istinske prave Ljubavi samog Boga, ugrijale su nas i okrijepile Äajem, kavom i izvjesnim tekućinama za bolju cirkulaciju promrzlih udova! Bilo bi predugo u ovom izvješću pisati o njima, njihovim ulogama u obrazovanju, poduÄavanju, brizi za siromaÅ¡ne. Ako se potrudite, naći ćete podatke na internetu. Nakon obveznog fotografiranja, pozdravili smo se sa sestrama, i opet u nadi da ćemo ih ponovo posjetiti. Ostavljamo Sisak i odlazimo u Petrinju, na ušću PetrinjÄice u Savu. I taj grad je pretrpio teÅ¡ko razaranje u potresu 2020., jaÄine 6, 4 stupnja po Richteru. Osim velike materijalne Å¡tete, smrtno je stradalo sedmero ljudi. Od tada traje obnova koja sporo napreduje jer uvijek je bio i ostao isti problem - novac. Većina je izgubila svoje domove, ali Hrvati i ljudi dobre volje Å¡irom Domovine i svijeta, pokazali su svoje veliko hrvatsko srce i u toj neprilici slali pomoć u hrani, vodi, lijekovima, odjeći, ogrjevu, kamp-kućicama. Petrinja je teÅ¡ko stradala i u Domovinskom ratu u kojem je velikosrpski agresor razorio Äitav grad, njegove zgrade, kuće, staru gradsku jezgru, bolnice, njegove ljude. Tijekom vojno-redarstvene akcije Oluja grad je konaÄno osloboÄ‘en.
Ono Å¡to neprijatelju nikad nije bilo sveto jest i crkva svetog Lovre. Nalazi se na Strossmayerovu Å¡etaliÅ¡tu, a sagraÄ‘ena je 1780., dakako ova danaÅ¡nja crkva nije ta iz te godine jer je do temelja, do zadnjeg kamena sruÅ¡ena u Domovinskom ratu 1992. Ali neprijatelj ne može toliko sruÅ¡iti koliko Hrvati mogu opet sagraditi Tako je identiÄna crkva , detaljno arhitektonski oblikovana i sagraÄ‘ena 2004. po starim nacrtima, na istom mjestu na kojem je bila stara crkva, u parku sa stablima koja pamte i Napoleonovo, a i starije doba. Zvono, koje je zvonilo u Mariji Bistrici i koje je blagoslovio Sveti Otac, papa Ivan Pavao II., darovano je Petrinji.
Sveti Lovre, ili latinski Laurentius, kršćanski je muÄenik i Ä‘akon, svetac KatoliÄke Crkve, poznat Å¡irom svijeta. Pogubljen je u 3. stoljeću, u vrijeme cara Valerijana. Lovro je upravljao crkvenim blagom pa legenda kaže da je meÄ‘u tim blago bio i sveti gral, Isusov kalež s Posljednje veÄere. Bio je arhivist pa je zaÅ¡titnik knjižniÄara. Car je naredio da mu se preda crkveno blago u roku ti dana, ali Lovro je doveo sirotinju pred cara govoreći da je to istinsko blago Crkve. OsuÄ‘en je na smrt tako Å¡to su ga živog pekli na ražnju. Legenda kaže da se Lovro tom prilikom narugao muÄiteljima rekavÅ¡i im da se dosta pekao na jednoj strani pa neka ga okrenu na drugu. Sveti Lovro se slavi 10. kolovoza koju u Dalmaciji zovu „noć svetog Lovre“, vrijeme kad padaju „suze sv. Lovre“ tj. kiÅ¡a meteorita zvanih Perzeide. Tada i najodrasliji postaju kao djeca i sa smijeÅ¡kom i nekim Äudnim sjajem u oÄima gledaju u nebo da padne koja suza, da brzo zažele neku želju koja će se ostvariti ako je izgovoriÅ¡ u trenutku njena pada, Zanimljivo, romantiÄno, ali smo spori pa s novom nadom radošću iÅ¡Äekujemo sljedeću godinu, novi kolovoz kad će pasti suze dragog svetca. NajznaÄajnija utvrda u Dubrovniku, Lovrijenac, po njemu je dobila ime, a na njoj se nalazi i istoimena crkvica.
Sve nas je ovo hodoÄašće duhovno oplemenilo. Ljepota Božjeg stvaranja ogleda se na svakom koraku, u ljepoti smaragdnih rijeka Kupe i Save, u svježini raskoÅ¡nih stabala u kojima vrapÄići pjevaju svoju pjesmicu, ti mali uporni siromaÅ¡ci o kojima Stvoritelj brine da im ni jedno perce ne otpadne. Makar se joÅ¡ vide rane iz rata i od potresa, ali nas veseli ono Å¡to nam nitko ne može uniÅ¡titi ni oduzeti, a to je vjera u Boga, vjera da ćemo uz Božju pomoć sve iznova sagraditi dok nam živo srce bije!. Makar zvuÄalo romantiÄno ili djetinjasto, ali to je tako. IzmolivÅ¡i krunicu kao zahvalu ponajprije naÅ¡oj Majci, Kraljici Svete Krunice, Gospodinu Bogu , svetom Kvirinu i svetom Lovri , krenusmo put Zagreba!
Vjera Benedikta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIde390fb62d5
__________________________________________________________________________
ANIMA CROATORUM
Hvaliti, blagoslivljati, propovijedati te služiti Bogu, Redu i narodu dominikanska su gesla pod kojima smo se u rano subotnje jutro kao predstavnici dvaju laiÄkih bratstava, Laura, Davor i ja, zaputili prema Bolu kako bismo svjedoÄili svoj put formacije, od poziva do sveÄanih zavjeta i time pripomogli osnivanje dominikanskog laiÄkoga bratstva na otoku BraÄu, redovito moleći ÄŒasoslov te Pompejsku devetnicu.
Prvi susret s braćom dominikancima imali smo u Splitu, gdje nam se pridružio fr. Marko, krateći tako vrijeme do polaska trajekta okrjepi pod zelenom sjenom bijele glicinije i pogledom na hrvatsku trobojnicu Å¡to je vijorila ponad istoÄnoga zida Dioklecijanove palaÄe. PozdravivÅ¡i se s fr. Markom i fr. Lukom, krenuli smo vaporom prema najljepÅ¡em otoku na svijetu.
Po dolasku na otok posjetili smo Pustinju Blaca, spomenik u Nerežišćima, nekadaÅ¡nje pustinjaÄko prebivaliÅ¡te glagoljaÅ¡a, kasnije zvjezdarnica. UnatoÄ naporima koje smo poduzeli kako bismo stigli po strmom i praÅ¡nom putu do objekta, naiÅ¡li smo na zatvorena vrata, zakasnivÅ¡i cijelih deset minuta. No imajući u vidu pravu zadaću s kojom smo se zaputili na BraÄ, obiÅ¡li smo objekt izvana i vratili se prema Bolu.
Budući duhovnik i voditelj formacije, fr. Marin, doÄekao nas je na veÄernjoj svetoj misi u crkvi Gospe Karmelske u samom Bolu te smo se nakon euharistijskog slavlja okupili na veÄeri u samostanu naÅ¡e dominikanske braće, Svete Marije Milosne, na poluotoku Glavica. S radošću i zanimanjem za naÅ¡ zadatak proveli smo veÄer u razgovoru s priorom samostana i župnikom, fr. Mihaelom i starijom braćom, fr. Ivom i fr. Josipom te sa fr. Marinom dogovorili sutraÅ¡nja svjedoÄenja i komunikaciju sa zainteresiranim župljanima.
Poslije nedjeljnih svetih misa, na sam blagdan Božanskog MilosrÄ‘a, u crkvi u Bolu te u samostanskoj crkvi ukratko smo predstavili sebe i svoja bratstva te potom zainteresiranim vjernicima i aspirantima odgovarali na pitanja. Nakon veÄernje svete mise uslijedio je i iznenaÄ‘ujući poklon - predivan koncert najtrofejnijeg hrvatskog muÅ¡kog amaterskog zbora Brodosplit iz Splita, Äetverostrukih pobjednika na svjetskoj zborskoj olimpijadi u viÅ¡e kategorija. Uz obilazak obnovljenog muzeja bogatog neprocjenjivom kulturnom baÅ¡tinom, pohodili smo i pomolili se na grobu naÅ¡e pokojne braće dominikanaca.
I ne bi ovo bila vjerodostojna crtica o naÅ¡emu putu da ne spomenem predokus Raja koji nas je doÄekao u samostanskom vrtu i masliniku. Već na samom ulazu uronili smo u more mirisa procvalih glicinija koji je obavijao brdaÅ¡ca afriÄkih tratinÄica predivnih ružiÄastih pastelnih nijansi. Zlatne glavice žutih cvjetića prolijevale su sjaj meÄ‘u uznositim simbolom Hrvatske, plavim irisom, dok su se meÄ‘u njih uvukli oleandri, sukulenti i kaktusi kao nezaobilazan dio mediteranskog cvjetnog carstva. Sramežljivi pupovi mladih naranÄi i limuna u druÅ¡tvu su starijih stabala koja su već dala naranÄaste i žute plodove, a naiÅ¡li smo i na tradiciju svakog savrÅ¡enog vrta - pelargoniju u arhaiÄnim glinenim loncima. Da ne ostanemo samo u simfoniji cvijeća, fr. Mihael nas je proveo krÅ¡evitim maslinikom i upoznao s izazovima koje pred njega, kao vrtlara i dobrog gospodara vrijednog svoje plaće, stavlja grubo i strmo tlo, mnogo Äetvornih metara koje treba kositi i održavati, ali kojega je Bog nagradio vlastitim izvorom pitke vode na samoj gornjoj granici maslinika. Uz posaÄ‘ene rajÄice, smaragdne listove raÅ¡tike i blitve te bob i luk, ponosno se koÄi pokoja ruža, a Ävrsti plodovi smokve najavljuju dobar ljetni urod.
Kada stojite na vrhu dominikanskog maslinika, osjetite vjetar meÄ‘u listićima koji sitno Å¡uÅ¡te, izmeÄ‘u granÄica nazirete predivno modro more koje Å¡umom i valovljem zapljuskuje već stoljećima ovu duhovnu utvrdu dominikanaca u Hrvatskoj Äiji bijeli habiti hrabro odolijevaju burama i olujama, osjetite onaj zatomljeni ponos i beskrajnu ljubav prema domovini i svome napaćenom narodu pohranjen duboko u grudima. I shvatite svaku podnesenu žrtvu, razumijete svaku izgovorenu molitvu i grlo se stegne, a oÄi orose.
Završit ću ove misli citatom dijela pjesme prezimenjaka našeg fr. Mihaela, hrvatskog pjesnika i generala Hrvatske vojske, koji će vas odvesti na tu stijenu, uroniti u modro more i podsjetiti kakav je naša Hrvatska, uistinu, Božji blagoslov.
Hvala dragome Bogu na svemu što smo doživjeli, a osobito hvala našoj bijeloj bolskoj braći!
"(...)
Ja sam tvoje jastvo. Ja sam
ljudskost, bratstvo i tvoje
hrvatstvo: korablja tvojih
kraljeva i vila tvoga mora.
(...)
Ja sam tvoja zemlja, tvoje
rijeke, tvoje nizine, tvoje
more i tvoje gore:
šum, žubor, huk i jauk.
Ja sam tvoj Kaj, ÄŒa i Å to.
Tvoj jezik, tvoje tijelo,
duh, grob i spomenik.
Ja sam Jedina
Koju se ne zaboravlja:
amanet, oporuka, znamen
i Amen."
Ivan Tolj (Anima Croatorum – Duša Hrvata)
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdddced9186c
RAZMIŠLJANJA POSVEĆENIH LAIKA, 2. DIO
Neposredno pred blagdan Kristova roÄ‘enja dio Älanova laiÄkog bratstva Sv. Dominik predstavio se kratkim svjedoÄanstvima o svojem pozivu na posvećen život, svojim razmiÅ¡ljanjima, dojmovima, omiljenim biblijskim citatima ili poticajima. U iÅ¡Äekivanju blagdana Kristova uskrsnuća donosimo drugi dio razmiÅ¡ljanja naÅ¡ih posvećenih laika.
LaiÄkom bratstvu sam pristupila 2015. godine sa željom za dubljim i bliskijim odnosom s Bogom i za predanijim vjerniÄkim životom. U to sam vrijeme već dvije godine svakodnevno dolazila na svetu misu u naÅ¡u župnu crkvu Kraljice svete krunice u razdoblju života koje je bilo pritisnuto kuÅ¡njama, no na kojemu sam zahvalna jer je to razdoblje uÄvrstilo moje pouzdanje u Gospodina i obratilo me iz tradicionalne u praktiÄnu vjernicu, a zatim dovelo i do ulaska u dominikansko laiÄko bratstvo. Nas petnaestak kandidatkinja i kandidata istovremeno smo uÅ¡li u novicijat i zajedno smo proÅ¡li viÅ¡egodiÅ¡nju dominikansku duhovnu formaciju kroz redovite molitvene susrete, zajedniÄka slavljenja svetih misa i molitvu Äasoslova, duhovne obnove, hodoÄašća, karitativni apostolat...
Iz svojega iskustva mogu reći da laika na duhovnome putu Äekaju i usponi i padovi, trenuci oduÅ¡evljenja i trenuci zdvajanja, razdoblja zanosa i razdoblja maloduÅ¡nosti, ali ponajviÅ¡e milosni osjećaj zajedniÅ¡tva s braćom i sestrama, jer koliko god bili razliÄiti svi mi istim žarom ljubimo Boga i On nas sve jednako ljubi, zajedno se uÄvršćujemo u vjeri i strpljivom prihvaćanju jedni drugih, zajedno produbljujemo razumijevanje Svetog pisma i zajedno nastojimo predanije živjeti EvanÄ‘elje po primjeru sv. oca Dominika.
Par rijeÄi i o naÅ¡im imenima. ÄŒlanovi bratstva mogu, ako žele, prilikom polaganja zavjeta odabrati redovniÄko ime koje pridodaju vlastitom imenu. Većina nas je uzela redovniÄko ime sveca ili svetice koji su nam na poseban naÄin bliski. Pri stupanju u novicijat uzela sam ime Veronike, svetice koja je izmuÄenom Isusu rupcem otrla krvlju umazano lice i zadržala Isusov lik kao najljepÅ¡u zahvalu za malu gestu ljudskog suosjećanja. ÄŒetiri godine kasnije, na sveÄanim doživotnim zavjetima, Veronikinom sam imenu pridodala ime dominikanske blaženice Amate, jedne od prve tri redovnice u Redu propovjednika, o kojoj se zna tek da joj je redovniÄko ime izabrao sam sv. otac Dominik. U nastojanju da održim svoje doživotne zavjete pouzdajem se u sv. Dominika rijeÄima „VrÅ¡i OÄe Å¡to si rek'o, molitvom pomozi nas“ i utjeÄem se svojim zaÅ¡titnicama sv. Veroniki i bl. Amati s molitvom da u skromnosti ostanem u Kristovoj blizini.
Ivna Veronika Amata
__________________________________________________________________________
Ulaskom u LaiÄko bratsko sv Dominika nakon sveÄanih zavjeta, tri godine zajedniÄkih molitvi, svakim danom predajem svoj teret Bogu. Nema te žrtve koja me vuÄe bliže Bogu, a da ne će ostati nenagraÄ‘ena. Uz molitvu, Bogu se predajem potpuno jer znam da mije on jedini potreban koji mi može pomoći u svakodnevnim izazovima s kojima se susrećem na ovozemaljskom putu. Život zna biti težak. Ali bez obzira gdje se nalazim ili s Äim sam suoÄena, Bog pronalazi put, "svjetlo u tunelu", naÄin kako preskoÄiti zid pred kojim se naÄ‘em. Tada spojim svoje probleme s Božjom snagom i niÅ¡ta nije nemoguće. Stoga, ulaskom u LaiÄko bratstvo svakim danom sam sve svjesnija da Bog može uÄiniti puno viÅ¡e od onoga Å¡to mi možemo pitati ili misliti. Kakva god je moja situacija, upoznajem je s Bogom koji se specijalizirao za nemoguće situacije. Kao Å¡to je Isus rekao u Marku 10, 27: Ljudima je nemoguće, ali ne Bogu! Ta Bogu je sve moguće!"
Život zna biti težak. Ali bez obzira gdje se nalazimo ili s Äime smo suoÄeni, Bog nam želi pomoći.
Bog je dobar, milostiv i milosrdan!
Vesna Marta
__________________________________________________________________________
Sjeti se, ÄovjeÄe, da si prah i da ćeÅ¡ se u prah vratiti
Na poÄetku i na kraju Biblije u njezinom prvom retku (Knjiga Postanka) i njezinom posljednjem poglavlju (Knjiga Otkrivenja) susrećemo rijeÄ Zemlja. Kada kažemo Zemlja na Å¡to mislimo? Planet sunÄeva sustava; Zemlja/država ili neÅ¡to treće? Osobno mislim na neÅ¡to treće – na zemlju (praulju) na kojoj sam odrastao i koja je moje pretke i mene othranila u Bosanskoj Posavini. Problematikom zemlje bavim se struÄno i znanstveno skoro 45 godina. Dubina koja se skriva iza teoloÅ¡kog znaÄenja biblijskog pojma Zemlje, Äini mi se joÅ¡ uvijek nedokuÄena i neshvaćena. Vremena koja dolaze ukazati će da pojam Zemlje ima puno veće i Å¡ire znaÄenje nego Å¡to je to do sada shvaćeno i uvaženo. Iz tih razloga naÅ¡ao sam se u trećem dominikanskom redu propovjednika da dobijem nova saznanja o Zemlji ali s teoloÅ¡kog aspekta. Sve u cilju proÅ¡irenja mojih znanja o zemlji.
Na poÄetku svog sedmog desetljeća života na planeti Zemlji, u zemlji Äije rijeÄi himne poÄinju stihom Lijepa NaÅ¡a, smatram da prouÄavanje teme Zemlje otvara pitanja dosadaÅ¡njeg shvaćanja i razumijevanja ovog pojma. U isto vrijeme Å¡ire shvaćanje pojma Zemlje nudi moguće drugaÄije uvide u vrijednosti života i postojanja, trajanje i život planeta Zemlje.
Kisić
__________________________________________________________________________
LaiÄko bratstvo svetog Dominika
Iako smo župljani župe svetog Mihaela arkanÄ‘ela u zagrebaÄkoj Dubravi, dugi niz godina, moja obitelj i ja smo redoviti na svetim misama na koloniji, to jest u župi Kraljice svete krunice na Borongaju. NaÅ¡e kćeri Marija i Renata su 2014. godine pristupile laiÄkom bratstvu Blažene Ozane Kotorske.
Još kao dijete sam bila povezana sa Kraljicom svete krunice. Zid moje sobe krasila je slika Kraljice svete krunice. Iako kao dijete nisam razumjela što slika prikazuje, posebno sam je voljela.
UgledavÅ¡i plakat da se u župi Kraljice svete krunice osniva bratstvo braÄnih parova, nagovorila sam supruga Radu da se prijavimo. Tako smo oboje 2016. godine dali prve zavjete na godinu dana. Potom su 2017. godine uslijedili zavjeti na tri godine.
24. svibnja 2021. položili smo doživotne zavjete na ruke zamjenika provincijala i duhovnika naÅ¡eg bratstva fra Domagoja PolonÅ¡Äaka. Tim Äinom smo, Bogu dragom hvala, postali dio dominikanske obitelji. NaÅ¡ nas je duhovnik, fra Domagoj, marljivo vodio i upoznavao sa pravilima Reda propovjednika. Moj je suprug Rado znao reći : „ Sad kad umrem dominikanci u cijelom svijetu molit će za me.“
I zaista, nakon nepuna Äetiri mjeseca, u teÅ¡kom stanju od posljedica corone, suprug je zavrÅ¡io na kisiku, a zatim i na respiratoru. Svi Älanovi naÅ¡ega bratstva, duhovnik i mnoga braća dominikanci molili su za njega. NaÅ¡i prijatelji svećenici služili su mise za njega. Hvala im svima!
Posebna hvala fra Domagoju! Svaku veÄer je sa mnom i kćeri Renatom molio krunicu. I nakon Å¡to je moj voljeni Rado preselio Gospodinu, joÅ¡ je mjesec dana nakon njegove smrti molio krunicu sa nama. To je znak da smo obitelj.
I za kraj zahvaljujem Gospodinu. Predobrostivi Bože, pozvao si nas da slijedimo stope sv. Dominika i tako Tebi služimo. Udijeli nam, molimo te, žar za istinom kojom je on plamtio. Spasi puk svoj Gospodine.
Blaženi je Dominik naredio svojim uÄenicima da budu u studiju ustrajni, u molitvi postojani, u propovijedanju gorljivi.
Spasi puk svoj Gospodine.
Roska Čibarić
U Zagrebu 25. ožujak 2024.
__________________________________________________________________________
Hvaljen Isus i Marija,
Ulaskom u treći red Svetog Dominika moje se život nije znaÄajno promijenio no pristup životu prolaznosti i svim izazovima koje donosi svakodnevnica itekako jesu. U danaÅ¡nje vrijeme gdje se nude razne ideologije i nameće sve ono Å¡to odvraća od tog puta. Zaista je lakÅ¡e živjeti kad znaÅ¡ da pripadaÅ¡ jednoj zajednici koja ti može pomoći da živiÅ¡ kreposno i u konaÄnici vodi tvoju duÅ¡u ka spasenju, a to bi nam svima trebao biti cilj Život vjeÄni. Zahvalna sam Gospodinu na svim Älanovima naÅ¡eg bratstva naÅ¡em divnom duhovniku koji nas je pripremao za vjeÄne zavjete pater Domogaju. I dok trÄim prekrasnom prirodom razmiÅ¡ljam kako je Bog zaista dobar prijatelj, te zahvaljujem svim srcem na svemu Å¡to je stvorio tako Äudesno. I kad je teÅ¡ko kad napusti snaga tijela baÅ¡ uvijek krenem moliti i sa lakoćom stignem do cilja i kroz te naizgled male ciljeve osjećam veliku ljubav i snagu.
Hvaljen Isus i Marija
Katarina Ozana
__________________________________________________________________________
KORIZMENI HOD PREMA KRIŽU
Tijekom korizmenih tjedana koji polako ostaju za nama, Älanovi bratstva su uz pojaÄanu molitvu, djela milosrÄ‘a i rad na vlastitom duhovnom rastu Äastili Gospodinovu Muku, njegovu žrtvu i život koji je položio za spasenje sviju nas. Korizmeni hod zapoÄeli smo već tradicionalnim Äitanjem Svetog Pisma, svake veÄeri od Pepelnice, a koje je proÄitano od korica do korica 14. ožujka 2024. u 21:25 h.
PouÄnom duhovnom obnovom kod braće dominikanaca na PeÅ¡Äenici, proveo nas je u subotu, 17. veljaÄe 2024. fr. Mislav PeÄek, gdje smo zajedno sa laiÄkim bratstvom Blaženog Augustina Kažotića izmolili i krunicu te sudjelovali na svetoj misi, a s drugim bratom, fr. Mislavom MatijaÅ¡ićem, prouÄili smo Äitanja ÄŒasoslova tijekom Korizme.
Posjetom Domu za starije Maksimir razvedrili smo brojne korisnike koji su se rado odazvali na kavu, sok i kekse nakon svete mise u domskoj kapelici, a Älanovi bratstva predmolili su postaje Križnog puta na prvi petak u ožujku u naÅ¡oj župnoj crkvi, nakon Äega su se zaputili na Radio Mariju te izmolili slavna otajstva krunice u 20:15 h.
U Ludbreg, Krvi Kristovoj, mala grupa Älanova i župljanka Katarina, zaputila se 9. ožujka 2024. kako bismo na tom posebnom posvećenom mjestu zahvalili i zamolili Gospodina za naÅ¡e bližnje i potrebite radi kojih smo se i zaputili na ovo malo hodoÄašće.
Tri Älanice naÅ¡eg bratstva i bratstva s PeÅ¡Äenice, kao i neki naÅ¡i župljani, 15. ožujka 2024. zajedniÄki su s mnoÅ¡tvom zagrebaÄkih vjernika hodali Križnim putem za neroÄ‘ene od Kamenitih vrata, preko centra grada sve do katedrale, moleći, pjevajući i kleÄeći punih srca Å¡to smo svojim malim duhovnim doprinosom istkali zaÅ¡titni pokrov za sve majke koje razmiÅ¡ljaju o pobaÄaju svojeg djeteta.
Humanitarni korizmeni sajam za potrebite naÅ¡e župe održan je 17. ožujka 2024. te smo velikoduÅ¡no pomogli u organizaciji Caritasu naÅ¡e župe, pekli kolaÄe i dežurali pred crkvom.
Znajući da je Krist mnogo više ljubio nego trpio, da je podnio najveću žrtvu za druge, za grijehe cijeloga svijeta, ove male kapljice naše ljubavi koje smo izdvojili za spasenje neka Mu budu na hvalu i slavu!
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId19db1b2596
__________________________________________________________________________
Koncert Ratka Podvorca na klasiÄnoj gitari
Trajni Ä‘akon ZagrebaÄke nadbiskupije Ratko Podvorac održao je solistiÄki koncert klasiÄne gitare, u nedjelju 18. veljaÄe 2024. u župnoj dvorani ispod crkve Svetoga Križa na zagrebaÄkom Sigetu. InaÄe profesor klasiÄne gitare, Ä‘akon Ratko priredio je ovaj puta svoj program u sigetskoj crkvi s kojom ga vežu posebne stvari u njegovom životu. Na repertoaru su bile predviÄ‘ene Äetiri suite za lutnju Johanna Sebastiana Bacha. Naravno, nije moglo proći bez oÄekivanog bisa, koji je Ä‘akon Ratko, uz dugotrajni pljesak sa zadovoljstvom odsvirao.
JoÅ¡ jednim pravim umjetniÄkim doživljajem, u nizu svojih koncerata koji vrijedno održava, Ratko Podvorac je s velikim nadahnućem i sjajnom tehnikom, oduÅ¡evio i oplemenio sve prisutne u publici, uz svesrdno nadahnuće Duha Svetoga! Kako je i sam rekao u najavi koncerta: „bit' će emocijeâ€, i zaista dvorana je emotivno reagirala, i u zvucima njegove gitare u duhu zajedniÄki disala.
Naravno, u publici je bilo sluÅ¡atelja i iz njegove matiÄne župe Kraljce Svete Krunice u Zagrebu, u kojoj uzorno i sa duhovnim žarom, služi već dugi niz godina. U zadnje vrijeme, to je redovito nedjeljna sv. misa u 8,30 sati, gdje ga možemo Äuti kako propovijeda, ili nadahnuto otpjeva navjeÅ¡taj EvanÄ‘elja.
U oÄekivanju slijedećeg koncerta, neka ga i dalje prati milost i nadahnuće Duha
Svetoga!
Rozalija-Estera
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId1e2edf9537
__________________________________________________________________________
KORIZMENA DUHOVNA OBNOVA BRATSTVA
U subotu, 17. veljaÄe 2024., naÅ¡e je bratstvo zajedno s laiÄkim bratstvom Blaženog Augustina Kažotića u samostanu na PeÅ¡Äenici sudjelovalo u korizmenoj duhovnoj obnovi kao jednom od koraka priprave za blagdan Uskrsa. Nakon duhovnog nagovora fr. Mislava PeÄeka zapoÄela je tribina s temom "Pokora" nakon koje su prisutni vjernici mogli postavljati pitanja. Fr. Mislav nas je suvereno proveo kroz pojam i znaÄenje pokore, dotiÄući se Katekizma KatoliÄke crkve i Božje RijeÄi, Biblije, koji bi kao literatura morali biti svakodnevno pred oÄima vjernika i stalan izvor mira i nade u vlastito spasenje.
Duhovna obnova nastavljena je molitvom krunice Blaženoj Djevici Mariji u crkvi te svetom misom koji je predvodio duhovnik naÅ¡eg bratstva, p. Domagoj Augustin PolanÅ¡Äak.
Zahvaljujemo fr. Mislavu PeÄeku i susjednom bratstvu na pozivu i sudjelovanju u joÅ¡ jednoj duhovno bogatoj i inspirativnoj veÄeri!
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdfba11b6401
__________________________________________________________________________
S KRISTOM NA ŽAL NOVE GODINE
NaÅ¡e laiÄko bratstvo je redovitim posjetama Domu umirovljenika Maksimir proÅ¡le subote u Novoj 2024. godini obilježio nastavak jednog lijepog duhovnog prijateljstva i bratskog druženja. Sudjelujući u svetoj misi u domskoj kapelici koju je predvodio fr. Ilija LeÅ¡ić, nastavili smo prema starom dobrom obiÄaju razgovor i pjesmu uz kavu, sok i kolaÄe u blagovaonici Doma, gdje smo zajedniÄki proveli sunÄano subotnje jutro. Prisjećajući se ne tako davnog prosinaÄkog susreta u DoÅ¡ašću, krenuli smo zajedno s korisnicima Doma prema novim susretima i doživljajima. Bogu hvala na tome!
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId74db309bc7
__________________________________________________________________________
MARIJANIN PUT U DAMASK
Na blagdan Obraćenja svetog Pavla, 25. sijeÄnja 2024., naÅ¡e je laiÄko bratstvo bogatije za novakinju Marijanu Pećnik, koja je ovom prigodom odabrala novo ime kao sestra laikinja Augustina Cecilija. Marijana je župljanka naÅ¡e župe gotovo od roÄ‘enja, ovdje je primila sakramente Prve svete priÄesti i Krizme, a predana je sopranostica župnog zbora, kao i vrijedna socijalna radnica u Domu Svetog Josipa u Zagrebu, koja svoje struÄno znanje i vjeÅ¡tine obilato koristi služeći Bogu, Redu i narodu.
Duhovnik naÅ¡eg bratstva, p. Domagoj Augustin PolanÅ¡Äak, prigodnom propovijedi sve prisutne vjernike podsjetio je na znaÄaj osobnog obraćenja i beskrajnog Božjeg milosrÄ‘a, slikovito opisujući Marijanin novicijat kao njen osobni "put u Damask".
ÄŒlanovi laiÄkog bratstva jednoglasno su podržali Marijanu u dosadaÅ¡njoj pripremi kao kandidatice laiÄkog bratstva, te joj svojim sudjelovanjem na svetoj misi i ugodnom domjenku, i formalno zaželjeli daljnji plodonosni rad i posvećenost uz blagoslov Duha Svetoga.
Marijana je svoje srce odavna posvetila Srcu Isusovom koje joj je inspiracija, nada i utjeha.
Neka našu Marijanu na njenom putu u Damask prati zagovor Svetog Dominika, osnažuje vjera Svetog Pavla, prosvjetljuje misao Svetog Augustina i razvedrava božanska nota Svete Cecilije!
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId62411ebfb4
__________________________________________________________________________
RAZMIŠLJANJE POSVEĆENIH LAIKA
Å to se promijenilo u mom (duhovnom) životu otkako pripadam laiÄkom bratstvu Svetog Dominika? RazmiÅ¡ljanja, citati, dojmovi, zahvalnost naÅ¡e braće i sestara...
Drage sestre i braćo, zahvalna sam Bogu na pozivu i Älanstvu u trećem Redu sv. Dominika, vaÅ¡a snaga molitve i osjećaj zajedniÅ¡tva sa stotinama naÅ¡e braće i sestara trećeredaÅ¡a, s kojima sam duhovno povezana, osjeća se i pomaže mi u mojim svakodnevnim obvezama kao zdravstvenom djelatniku i u svim mojim borbama i malim i velikim križevima u obiteljskom životu.
Taj poziv je veliki blagoslov u mojem životu! "Izaija 43,1
Sada ovako govori Jahve, koji te stvorio, Jakove, koji te sazdao, Izraele: "Ne boj se, jer ja sam te otkupio; imenom sam te zazvao: ti si moj! Izaija 43,2 Kad preko vode prelaziš, s tobom sam; ili preko rijeke, neće te preplaviti. Pođeš li kroz vatru, nećeš izgorjeti, plamen te opaliti neće. Izaija 43,3
Jer ja sam Jahve, Bog tvoj, Svetac Izraelov, tvoj spasitelj. Za otkupninu tvoju dajem Egipat, mjesto tebe dajem Kuš i Šebu. Izaija 43,4
Jer dragocjen si u mojim oÄima, vrijedan si i ja te ljubim. Stog i dajem ljude za tebe i narode za život tvoj."
Vesna Marija
__________________________________________________________________________
Iz intervjua koji je kardinal Emil Paul Tscherrig dao za SRF (9. prosinca 2023.)
„Crkva je katoliÄka, Å¡to znaÄi da je univerzalna i ostat će univerzalna. Kao Å¡to je rekao papa Benedikt XVI. Äak i ako postanemo manjina u Europi, važno je da ostanemo kreativna manjina... Crkva će ostati, bit će ovdje. Uvijek će biti kršćana, uvijek će biti katolika. Ali viÅ¡e neće biti velikih masaâ€.
Rozalija Estera
__________________________________________________________________________
Hvala ti Gospodine, Å¡to si na moj životni put poslao tako drage ljude. Iako razliÄiti po dobi, spolu, naravi, zanimanju, obiteljskim prilikama... obogatili su me svojim idejama, razmiÅ¡ljanjima, radom za opće dobro, ljubavlju za druge.
Divno je biti dio zajednice kojoj je cilj biti Tebi Å¡to sliÄniji i voljeti brata Äovjeka.
Hvala ti Å¡to si uz iznimno zalaganje naÅ¡eg duhovnika, produbio tajne naÅ¡e vjere, ojaÄao me u svakodnevnim životnim situacijama, a molitvu uÄinio neizostavnom na poÄetku i kraju svakog dana.
Željka Veronika
__________________________________________________________________________
Neslužbeno pripadam Trećem redu sv. Dominika viÅ¡e od 35 godina, od samih poÄetaka ideje p. Ivana Ike Mateljana da osnuje Treći red. Pitala sam se Å¡to znaÄi biti "trećoredac", kakve su mi dužnosti, je li to samo molitva, duhovni nagovori ili neÅ¡to drugo. Nije bilo jasnog odgovora, ali to "neÅ¡to drugo" polako i neprimjetno uvuklo se u moju duÅ¡u. Bio je to poÄetak mog duhovnog rasta, mog duhovnog treninga koji mi je omogućavao u svim životnim prilikama,pa i onima najtežima, u kojima se Äovjek lako razoÄara pa i u samoga Boga, da ostanem na nogama, da mi vjera ne malakÅ¡e, da mogu koraÄati dalje uz Božju pomoć, stazom svetog Dominika u Istini.
Vjera Benedikta
__________________________________________________________________________
"Stalna na tom svijetu samo mijena jest", napisao je Petar Preradović, sažeto opisavÅ¡i svijet, Äovjeka i život.
Ulazak u laiÄko bratstvo Svetog Dominika u kojem nakon sveÄanih zavjeta već tri godine zajedniÄki molimo, rastemo i bdijemo nad naÅ¡im Redom propovjednika, promijenio me je prvenstveno kao vjernicu, dok se sa svojim ljudskim manama i nadalje svakog trena borim, samo sada sa boljim oružjem. Svakodnevna euharistija i zajedniÄka molitva krunice postali su pravi arsenal u ratovima koje vodim s "onim drugim", nastojeći biti bolja prema sebi i bližnjima. I nisam zadovoljna, jer za rast u vjeri uvijek ima prostora, a vremena sve manje jer nikome nije obećano sutra.
Ivana Marta
__________________________________________________________________________
U dominikanskom laiÄkom bratstvu naÅ¡ao sam neko veće more duhovnosti, kako to obiÄava reći pater Anto BobaÅ¡ – govoreći – zaÅ¡to je izabrao Red propovjednika. Molitve Bl. Augustinu Kažotiću u teÅ¡kim trenucima vodile su me k tadaÅ¡njem dominikanskom Trećom redu, a onda je Gospodin providio – i u naÅ¡oj Župi ustrojeno je laiÄko bratstvo. Pristupiti laiÄkom bratstvu znaÄilo je krenuti na put svagdanjeg života i rada u okrilju dominikanske duhovnosti na naÄin koji možemo i mogućnošću da koristimo svoje ovozemaljske talente. Nismo svi isti po naÄinu djelovanja i onome Å¡to odgovara naÅ¡oj prirodi, uostalom kao ni naÅ¡i dominikanci svećenici – i to je jedna od najboljih znaÄajki i bogatstvo Reda propovjednika. Sve to naravno podrazumijeva odgovornost – jer dati doživotne zavjete prethodno zahtjeva odgovor na pitanje – Å¡to želimo, Å¡to oÄekujemo od preostalog vremena u naÅ¡im životima. LaiÄko bratstvo donosi veliku radost, pregrÅ¡t lijepih trenutaka – ali i kuÅ¡nje; stoga za nas itekako vrijedi Jakovljeva poslanica: „Pravom radošću smatrajte, braćo moja, kad upadate u razne kuÅ¡nje znajući da prokuÅ¡anost vaÅ¡e vjere raÄ‘a postojanošću.“
Vladislav Albert
Iz moje rodne župe otiÅ¡la sam sa krunicom Å¡to mi poklonio naÅ¡ župnik. Moj susret sa velegradom te davne 1978. bio je :"Bože moj izgubit ću se u toj vrevi života". GospoÄ‘a kod koje smo stanovali poklonila mi za roÄ‘endan sliku majke božje Kraljice Svete Krunice gdje pruža krunicu Sv. Dominiku i Sv. Katarini Sienskoj. Za kratko vrijeme preselim se na Borongaj i mislim pa Å¡ta ću tu... Taj dio grada mi se uopće ne sviÄ‘a... Saznam za župu uÄ‘em u naÅ¡u kapelicu i shvatim da ovo nije sluÄajno. Vjerujem da me dragi Bog doveo tu, k laiÄkom bratstvu Svetog Dominika i naÅ¡oj majci Kraljici Svete Krunice. To je moja OBITELJ. DuÅ¡a mi radosna , križevi koje nosim lakÅ¡i. "Dobri ljudi zraÄe uokolo radost i radosno rastu prema svome BOGU. Jedni pokraj drugih i jedni s drugima temeljno je pravilo naÅ¡eg života koje ponekad traži žrtvu ali i usrećuje".
Rozalija Jakšeković
»DoÄ‘ite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti. 29 Uzmite jaram moj na sebe, uÄite se od mene jer sam krotka i ponizna srca i naći ćete spokoj duÅ¡ama svojim. 30 Uistinu, jaram je moj sladak i breme moje lako.« (Mt 11, 28-30)
Ove rijeÄi EvanÄ‘elja snažno me povezuje sa ulaskom u LaiÄko bratstvo sv. Dominika u kojemu je moj rast u duhovnosti dobio jasan i odreÄ‘en smjer. Zahvalna sam Bogu na svim primljenim milostima.
Dubravka Katarina
__________________________________________________________________________
NEDJELJA PROROÅ TVA NADE
Na prvu nedjelju DoÅ¡ašća kada palimo prvu svijeću, proroÄansku svijeću, svijeću nade ili postilicu, naÅ¡e je bratstvo u duhu i zajedniÅ¡tvu nazoÄilo sveÄanom misnom slavlju u župi Blaženog Augustina Kažotića na PeÅ¡Äenici tijekom kojeg je desetoro braće i sestara laiÄkoga bratstva "Blaženi Augustin Kažotić" na ruke sociusa Provincijala, p. Domagoja Augustina PolanÅ¡Äaka, položilo sveÄane, doživotne zavjete. U nazoÄnosti braće dominikanaca, Älanova obitelji i župljana proslavili smo ovaj, za naÅ¡u Provinciju, veliki dogaÄ‘aj, jer laici koji pristaju u ruke Božje predati sav svoj život i obećati da će u duhu Svetog Dominika služiti i biti prisutni u duhovnim i svakodnevnim potrebama Reda, osobito u danaÅ¡nje vrijeme velika je odgovornost i zadaća.
U molitvi i u duhu s našim novozavjetovanicima izražavamo veliku radost i dobrodošlicu u bijele redove dominikanske obitelji!
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId36259bee92
__________________________________________________________________________
NOVIGRAD na DOBRI, 24.11.2023.-26.11.2023.
Nedaleko Zagreba, tek nekih pedesetak kilometara nalazi se Novigrad na Dobri, za mnoge koji putuju cestom tek žuta prometna ploÄa s natpisom za izlaz s autoputa.
No, bilo je to prvorazredno iznenaÄ‘enje i otkriće joÅ¡ jedne od ljepota divne nam Domovine. U tom mirnom, idiliÄnom mjestu, izvan zagluÅ¡ujućih zvukova velikoga grada i neprestanih gužvi, u prekrasnom zelenilu, u meditativnoj slici sunca koje se nazire u sfumatu maglenog dana, naÅ¡ duhovnik, pater Domagoj Augustin predvodio je duhovnu obnovu LaiÄkog bratstva sv. Dominika.
Novigrad na Dobri spominje se joÅ¡ od 11-og stoljeća i kasnije kad su ga nastavali krÄki knezovi Frankopani, sve do njihova tragiÄnoga kraja u poznatoj uroti Zrinjsko-frankopanskoj 1671. Ostaci nekad moćne utvrde svjedoÄe o burnoj proÅ¡losti toga grada, sve do 1944. kad su ga partizani spalili, a svjedoci govore da je samo kapelica sv. Lovre ostala Äitava.
Rijeka Dobra, jedna od Äetiriju rijeka koje oplakuju grad Karlovac, izvire pokraj Skrada u Gorskom kotaru da bi jednim dijelom svoga toka postala i ponornicom, pa je mjeÅ¡tani Ogulina i okolice nazivlju Äula po djevojci koja je, kaže legenda, skoÄila u ponor.
Naglasak duhovnog nagovora p. Domagoja bio je na skorom DoÅ¡ašću i Isusovu roÄ‘enju koje je promijenilo povijest ljudskoga roda, kao i osobnu povijest mnogih ljudi, na propast i osudu, ili na uspon. I danas, u ovim turbulentnim vremenima, u svekolikom moralnom rasulu i otpadu od vjere, obezvrjeÄ‘ivanja obitelji, braka, pitamo se jesmo li zaboravili na Isusa, je li nas ostavio na milost i nemilost ovom svijetu, gdje se skrio? Vidimo li da nas zapravo nije ostavio kao siroÄad, već je vidljiv i dalje, u svojoj RijeÄi, u kruhu i vinu na oltaru, u sakramentima, u zajednici i bratstvu koje se okuplja u Njegovo Ime? ÄŒinimo li Å¡to je On Äinio : ozdravljao, opraÅ¡tao, prao praÅ¡njave noge svojim apostolima kao najneznatniji sluga? Ljubimo li kao On ne tražeći niÅ¡ta zauzvrat? ZavrÅ¡avamo li u oÄaju, beznaÄ‘u, oÄaju i neprihvaćanju onoga Å¡to On traži od nas? DoÅ¡ašće je vrijeme koje traži da budemo spremni i svjetiljaka punih ulja, da mudro živimo iÅ¡Äekujući bljesak Njegova dolaska.
Ona koja nikad nije pokleknula ni pred mogućim kamenovanjem, koja je kilometrima bosa pjeÅ¡aÄila u gorje i bježala pustinjom pred progoniteljima, za koju nije bilo nikakva smjeÅ¡taja, jest Isusova i naÅ¡a majka Marija. Ona je putokaz u naÅ¡im tamnim noćima u kojima vreba strah, izdaja, kuÅ¡nja, izazov, bol i muka. Sav njezin život je bio protkan kuÅ¡njama, ali je ujedno i dokaz da je Gospodin uvijek bio s njome, Bog u kojeg nikad nije posumnjala. To pouzdanje u Njega tajna je njezine nepokolebljive vjere. Stoga je potrebno gledati na život Marijinim oÄima, prebirati u svom srcu Božje rijeÄi i s potpunim povjerenjem odgovoriti Gospodinu; „Da, Gospodine, evo me, neka mi bude Tvoja volja“!
MagliÄasti pramenovi nad kristalnim zelenilom rijeke, miris gorućeg drveta s ognjiÅ¡ta kamenih kuća i malo bijelo psetance ispratili su nas na povratku u svijet, osnaženi Duhom i svjetiljaka punih ulja!
Vjera Benedikta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId66763e9aaa
Na dan svetca dominikanskog reda, Alberta Velikog, naÅ¡ dojuÄeraÅ¡nji Ä‘akon, fr. Ilija LeÅ¡ić, zareÄ‘en je za svećenika zagrebaÄke nadbiskupije pred Bogom, Redom i narodom, uz euharistijsko slavlje koje je predvodio pomoćni biskup zagrebaÄki, mons. Mijo Gorski.
Propovijed nas je vodila kroz život i poslanje svetca dana, ali i Svetog Ilije, kojeg je anÄ‘eo taknuo i rekao mu "Ustani i jedi, jer ti je put dalek" (1. Kraljevima, 19,7), dok je evanÄ‘eoska prispodoba o talentima koje razliÄito koriste dobri i vjerni sluge te zli i lijeni bila pouÄna kako za naÅ¡eg novozareÄ‘enika u njegovom predstojećem redovniÄkom djelovanju, tako i za sve nas, u svakodnevnom životu.
SveÄanost su pratili Ilijini roditelji i brat, prijatelji, kolege i vjernici, Älanovi LaiÄkog bratstva Svetog Dominika, župnog pastoralnog vijeća i Molitvene zajednice Dva srca, a župni zbor orguljama i pjevanjem zaokružio je blagoslov koji smo dobili s novim zareÄ‘enikom. NaÅ¡em fr. Iliji od svega srca želimo da zavjeti koje je pod plaÅ¡tom Svetog Alberta Velikog predao na ruke naÅ¡e Crkve budu njegov Å¡tit i maÄ u obavljanju ovog svetog poziva, a zaÅ¡tita Svetog Ilije proroka neka ga prati ovim dugim i teÅ¡kim putom prema Gospodinu.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIda31ef10727
__________________________________________________________________________
Ps 51
(...) Čisto srce stvori mi, Bože,
i duh postojan obnovi u meni!
Ne odbaci me od lica svojega
i svoga svetog duha ne uzmi od mene!
Vrati mi radost svoga spasenja
i uÄvrsti me duhom spremnim!
UÄit ću bezakonike tvojim stazama,
i grešnici tebi će se obraćati.
Oslobodi me od krvi prolivene,
Bože, Bože spasitelju moj!(...)
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId7b5399fcc4
__________________________________________________________________________
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdd7e6d98e25
__________________________________________________________________________
POHOD HRVATIMA U VOJVODINI
Listopad nam je donio drugo ovogodiÅ¡nje župno hodoÄašće – posjet svetiÅ¡tima u Vojvodini, Å¡to je u konaÄnici bio pohod naÅ¡im sunarodnjacima u Vojvodini, i to i viÅ¡e nego smo oÄekivali – jer lijepo je vidjeti crkve i druge graÄ‘evine, ali susreti s ljudima su neprocjenjivi. Na hodoÄašću je bila zastupljena cijela Dominikanska obitelj – naÅ¡ župnik fr. Ivan Marija Tomić, fr. Bonifacije Franjo, Äasna sestra Ljubica Jurić, osam Älanova i dvije kandidatice LaiÄkog bratstva „Sv. Dominik“.
Prva postaja naÅ¡eg puta bio je Ilok, najistoÄnija toÄka Republike Hrvatske, grad na obrocima FruÅ¡ke gore, pored Dunava – pravi biser, koji se nalazi u velikoj obnovi. Ilok je za vrijeme Domovinskog rata bio prisilno iseljen. Danas proživljava drugu dramu – odlazak mladog stanovniÅ¡tva, najÄešće u inozemstvo. Da se takav arhitektonski i kulturni dragulj nalazi na jadranskoj obali bio bi daleko poznatiji i posjećeniji. U Crkvi sv. Ivana Kapistrana sasluÅ¡ali smo franjevca koji nas je upoznao s crkvom i svecem kojem je posvećena te nas proveo kroz samostan.
Dolazimo u Vojvodinu. Najprije u svetiÅ¡te Gospe Snježne na Tekijama, gdje smo imali misno slavlje koje je predvodio naÅ¡ župnik. Potom Petrovaradin. Zapahnuo nas je miris nekih proÅ¡lih vremena Austro-Ugarske monarhije, kojoj mnogo toga dugujemo, ali u kojoj je hrvatski narod isplakao puno suza i ratovao i pogibao za tuÄ‘e interese. Uvijek to valja istaknuti da nas ne bi obuzela nostalgija na temelju Å¡arenih slika za neÅ¡to Å¡to iskustveno ne poznajemo. Vidjeli smo obnovljenu rodnu kuću bana Josipa JelaÄića. Zatim, pogled s Petrovaradinske tvrÄ‘ave ili Å¡etnja mostom u Novi Sad – kako je tko odluÄio.
S mrakom smo stigli u svetiÅ¡te Bunarić, s kojim nas je upoznao vlÄ. Željko Å ipek, mladi svećenik na službi rektora ovog sada i službeno biskupijskog svetiÅ¡ta, govoreći iskreno i razborito o životu hrvatske zajednice u Vojvodini, posebno u BaÄkoj i o izazovima s kojima se suoÄavaju. Na Bunariću nam se pridružila i Äasna sestra Nada Ivanković iz subotiÄkog samostana, koja je djelovala i u naÅ¡oj Župi.
Nedjeljno jutro zapoÄelo je obilaskom katedrale posvećene Tereziji Avilskoj, zatim srediÅ¡ta grada i drugih katoliÄkih crkava. Gradom i crkvama nas je proveo vlÄ. Tomislav Vojnić, joÅ¡ jedan mladi svećenik, upoznavÅ¡i nas s posebnostima djelovanja i opstojnosti Hrvata u Subotici.
Subotica izgraÄ‘ena u secesijskom stilu vrlo je dojmljiva i lijepa, ali i ocvala – osjeća se dah proÅ¡lih vremena od dvojne monarhije do pograniÄnog grada bivÅ¡e savezne države. Potom je uslijedila misa u crkvi Sv. Jurja, u blizini samostana sestara dominikanki – najistoÄnije toÄke dominikanskog prisustva na južnoslavenskim prostorima. Misu je predslavio dijecezanski upravitelj SubotiÄke biskupije mons. Ferenc FazekaÅ¡, koji je upravo nedavno imenovan za subotiÄkog biskupa. Novi biskup je inaÄe zagrebaÄki bogoslov i student te je baÅ¡ bio radostan zbog naÅ¡eg dolaska. Po zavrÅ¡etku misnog slavlja doÅ¡lo je do neplaniranog, sluÄajnog – a znamo da niÅ¡ta nije sluÄajno – susreta s župljaninom Tomislavom Žigmanovim, ministrom u Vladi Republike Srbije i jednim od najistaknutijih hrvatskih prvaka u Vojvodini. Tomislav Žigmanov nas je ukratko upoznao s stanjem hrvatske zajednice u Vojvodini, pomacima, ali i ograniÄenjima u politiÄkom djelovanju, Äime smo dobili dragocjen uvid u položaj Hrvata u Vojvodini odnosno Srbiji danas.
Slijedio je put u Tavankut, mjesto s hrvatskom većinom. JoÅ¡ dok smo se vozili Slavonijom prema Zagrebu doÄekala nas je vijest na portalu naÅ¡eg domaćina Hrvatskog kulturno-prosvjetnog druÅ¡tva „Matija Gubec“ koju prenosimo u cijelosti: „Ove kiÅ¡ne nedilje doÅ¡li su nam hodoÄasnici iz župe Kraljice Svete Krunice iz Zagreba. Gosti su posjetili Galeriju Prve kolonije naive u tehnici slame gdje ih je pozdravnim rijeÄima doÄekao Ivica Dulić. O mjesnoj crkvi Presveto Srce Isusovo - Tavankut govorio je domaći sin Tomislav Vojnić, dok su na EtnosalaÅ¡u "Balažević" goste doÄekivale slamarke.“ Potom je uslijedio bogati ruÄak i ponuda suvenira. Susret s Hrvatima u Tavankutu uvjerio nas je u srÄanost i srdaÄnost tih ljudi, koji ne posustaju nego se bore u ne uvijek lakim okolnostima za manjinsku zajednicu. A kolika je snaga njihovog zajedniÅ¡tva i okrenutost ne vlastitim već zajedniÄkim interesima najbolje govori jedan detalj - oznaka s njihove Tavankutske rakije s piska Zerdelije – gdje uz crvene kvadratiće stoji – HKPD „Matija Gubec“. A teÅ¡ko ćete naći domaćina, kao Å¡to su bili naÅ¡i – koji su nas nesebiÄno i izdaÅ¡no ponudili izvrsnom voćnom rakijom, viÅ¡njevaÄom i medicom. Kažu naÅ¡i domaćini – doÄ‘ite nam opet – jer se itekako primijeti kad hrvatski autobus doÄ‘e u selo. Pametnom dosta.
I na kraju uslijedio je kratki posjet Somboru, u karmelićanskoj crkvi izmolili smo krunicu i litanije Reda propovjednika i krenuli prema Baranji, prema Lijepoj našoj. I ne zaboravimo, što kažu naši Hrvati u Vojvodini – kad vam je teško, znajte da je nama još teže.
Dok smo joÅ¡ u oduÅ¡evljenju od hodoÄašća, nadajući se idućem – zahvaljujući Bogu i za Vojvodinu i za Bosnu u svibnju – treba reći – ova su hodoÄašća izmoljena od župljana – treba imati i župnika spremnog i motiviranog za takve poduhvate kojima se i raduje pa župne pomagaÄe poput Ivane Marte, a ovom prilikom valja istaknuti i varaždinsku agenciju „Mihael“, specijaliziranu za hodoÄašća – a onda dobijete i dobrog vodiÄa poput Marka Delića i joÅ¡ k tome ovaj put i vozaÄa vjernika. Stoga nam je preostalo samo zapjevati pod vodstvom fr. Bonifacija – Tebe Boga hvalimo.
Vladislav Albert
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdd11516919e
__________________________________________________________________________
Marija Bistrica – 25. godišnjica beatifikacije kardinala Stepinca
U subotu 30. rujna 2023. zagrebaÄki nadbiskup mons. Dražen KutleÅ¡a predvodio je euharistijsko slavlje prigodom 25. obljetnice beatifikacije kardinala Alojzija Stepinca u Hrvatskom nacionalnom svetiÅ¡tu Majke Božje BistriÄke u Mariji Bistrici.
Na poÄetku sveÄanog misnoga slavlja apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj Giorgio Lingua nadbiskupu KutleÅ¡i stavio je na ramena palij, znak službe metropolita.
U prigodnoj homiliji mons. KutleÅ¡a istaknuo je da je prije viÅ¡e od osamdeset godina, blaženi Alojzije prokazao najveću slabost suvremene Europe – gubitak njezina kršćanskog identiteta, njezinih duhovnih korijena, baÅ¡tine, obiÄaja, povijesne istine i kršćanskih simbola u javnome prostoru. Europa sada pokuÅ¡ava živjeti humanizam bez Boga, zaboravljajući da su druÅ¡tvene vrline, socijalna pravednost i solidarnost, briga za bližnjega, skrb o prirodi i ekologija duboko kršćanske vrijednosti.
Uz nuncija Linguu, koncelebrirali su zagrebaÄki umirovljeni nadbiskup kardinal Josip Bozanić, biskupi ZagrebaÄke crkvene pokrajine, nad/biskupi Hrvatske biskupske konferencije, nad/biskupi iz Bosne i Hercegovine i Slovenije, redovniÄki provincijali te viÅ¡e stotina okupljenih svećenika. U ulaznoj procesiji uz navedene, sudjelovao je i aktualni dominikanski provincijal Slavko SliÅ¡ković.
Bogoslužni prostor na otvorenom bio je ispunjen mnogobrojnim vjernicima, a prisustvovali su i Älanovi Bratstva sv. Dominik.
Taj dan upriliÄena je i „kiÅ¡a ruža“ povodom 60. obljetnice izlaženja Glasa Koncila, a time obilježena i 150. obljetnice roÄ‘enja i 100. obljetnica beatifikacije sv. Terezije od Djeteta Isusa.
Dan za pamćenje i svojevrsna „duhovna obnova†koju su svi prisutni ponijeli sa sobom.
Rozalija - Estera
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId4376eb6732
__________________________________________________________________________
Procesija za život u Äast BezgreÅ¡nom Srcu Marijinu
Na poÄetku nove kampanje „40 dana za život“ u Zagrebu je u utorak 26.9. održana Marijanska procesija u Äast BezgreÅ¡nom Srcu Marijinu. Od Kamenitih vrata kroz srediÅ¡te grada do bazilike Presvetog Srca Isusova, za Betlehemskim bijelim križem i Marijinim kipom hodala je kolona vjernika predvoÄ‘ena zborskim pjevaÄima, putem zajedno moleći pjevanu krunicu na spas neroÄ‘enih. Poslije svakog otajstva pjevala se Marijanska pjesma u koju su glasovi pretakali molitve srca za nevinu djeÄicu. Po dolasku u Palmotićevu slavljena je sveta misa, uz prigodnu propovijed i poticaj na ukljuÄivanje u kampanju bdijenja i molitve za neroÄ‘ene koja će u 36 gradova diljem Hrvatske potrajati do 5. studenog.
Ivna Veronika Amata
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId307bb43783
__________________________________________________________________________
„VeÄerom, jutrom i o podne tužan ću jecati, i on će Äuti vapaj moj.†(Ps 55,18)
NaÅ¡ prvi sastanak zavrÅ¡io je molitvom VeÄernje toga dana, u dva kora. ZakljuÄivÅ¡i da je Božanski Äasoslov nepravedno zanemaren u svakodnevnim molitvama i pobožnostima modernog Äovjeka, nastojat ćemo zajedniÄki s naÅ¡om braćom dominikancima oživjeti ovu prelijepu posvetnu molitvu liturgije Äasova u kojoj je sadržana cjelovita Istina naÅ¡e vjere.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdffe428068a
__________________________________________________________________________
Ivna Veronika Amata
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdbe3d2f0415
__________________________________________________________________________
BRATSTVO NA JUBILARNOM HODOČAŠĆU
Veliku obljetnicu pohaÄ‘anja svetiÅ¡ta Majke Božje BistriÄke, 300.-to zavjetno hodoÄašće, graÄ‘ani Grada Zagreba obilježili su sveÄanostima već od ranih jutarnjih sati u subotu, 9. rujna 2023., kada su se prvi pjeÅ¡aci uputili ka naÅ¡oj zagovornici, Majci Božjoj u Mariji Bistrici.
ÄŒlanovi naÅ¡eg laiÄkog bratstva put Majke krenuli su u subotu uveÄer sljemenskim hodoÄasniÄkim putom s duhovnikom p. Domagojem Augustinom, dok je drugi dio krenuo u ranim jutarnjim satima u nedjelju, a neki su se sa svojim obiteljima dovezli u svetiÅ¡te. Nakon izbrojenih molitava, prebiranja po zrncima krunice za naÅ¡e obitelji, naÅ¡e pokojne, naÅ¡e bolesne, usamljene i nesretne bližnje, okupili smo se noseći stijeg naÅ¡e župe i bratstva u živopisnu procesiju te sudjelovali na srediÅ¡njem misnom slavlju koje je predvodio zagrebaÄki nadbiskup, mons. Dražen KutleÅ¡a.
Pod geslom "Zagreb te moli tvoj zagovor svet, dolazeć' k tebi tri stotine ljet" radosno smo putem nosili stijeg našeg bratstva i župe, predajući ga jedni drugima iz ruke u ruku, stigavši na odredište sretni i blagoslovljeni.
Ponosni Å¡to smo svojim malim doprinosom utkali u ovu predivnu pobožnost djelić dominikanske stvarnosti, zajedniÄki s župljanima vratili smo se napunjeni i okrijepljeni na Koloniju, naÅ¡oj župnoj Majci, Kraljici Svete Krunice.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId47f0756be6
__________________________________________________________________________
LJETNA KRONIKA
S posljednjim danima kolovoza polako se opraÅ¡tamo od ljetnih putova koji su Älanove naÅ¡eg bratstva vodili diljem svetiÅ¡ta naÅ¡e domovine, ali i van europskog kontinenta. Prvi ostatci starih godiÅ¡njih odmora obilježili su proslave Svetog Ante, Srca Isusovog, Svetog Ivana Krstitelja te Svetih Petra i Pavla duž modre Dalmacije, da bismo nakon proslave Majke Božje BistriÄke, 25. srpnja obilježili Svetog Jakova, zaÅ¡titnika Å ibenika te uoÄi tog dana sudjelovali na koncertu u Å¡ibenskoj katedrali uz 725. obljetnicu Å ibenske biskupije, a posjećena je i naÅ¡a MeÄ‘ugorska Majka Mira. Molila se devetnica Gospi Karmelskoj na Unijama pod kliktanjem kvarnerskih galebova i pljuskanjem valovlja koje umova ovaj maleni otok, a pohodili smo i Gospu Remetsku, blizu župu posvećenu naÅ¡oj Mariji.
KolovoÅ¡ke dane popratili smo molitvom naÅ¡em dominikanskom blaženiku Augustinu Kažotiću i svetcu Reda propovjednika, Svetom Dominiku, slavili Uznesenja Blažene Djevice Marije te na BraÄu proslavili Jelenu Križaricu. ÄŒastila se i Krv Kristova u Ludbregu, a dvoje Älanova posjetilo je daleku Indiju te susrelo manjinski katoliÄki svijet koji u crkvama države Asam u Guwahatiju i Jordharu cvjeta sigurno pod zaÅ¡titom Srca Isusovog u okruženju drugih religija. Brodilo se i južnom Dalmacijom, upoznavajući crkvice i samostane braće franjevaca i benediktinaca na Mljetu, KorÄuli, PeljeÅ¡cu i Badiji.
Tako smo doÅ¡li kraju kolovoza u augustinskom duhu, prisjetivÅ¡i se najljepÅ¡ih misli crkvenog nauÄitelja Äije je ime kao redovnik odabrao i naÅ¡ duhovnik, fr. Domagoj:
1. Bogu je više stalo da nam podari svoje blagoslove nego nama da ih primamo.
2. Upravo u ovom trenutku mogu, ako želim, postati Božji prijatelj.
3. Ima neÅ¡to u poniznosti Å¡to Äudesno uzvisuje srce.
4. Svladaj sebe i svijet će biti pod tvojim nogama.
5. Visoko su nebesa i nisko je zemlja. Milost silazi kad molitva uzlazi jer Bog Äuje taj Äovjekov glas.
6. Kad bi nam Bog bio shvatljiv, ne bi bio Bog.
7. Za sebe si nas, Gospodine, stvorio i nemirno je srce naše dok se ne smiri u Tebi.
8. Bilo Å¡to da pripovijedaÅ¡, Äini to tako da onaj komu govoriÅ¡ sluÅ¡ajući – vjeruje, vjerujući – nada se i nadajući se – ljubi.
9. Prema Bogu ne idemo hodajući, nego ljubeći.
10. Molitva? KljuÄ za Nebo.
11. Kada u Crkvi ne bi bilo oproÅ¡tenja grijeha, ne bi postojala ni nada u vjeÄni život i vjeÄno osloboÄ‘enje. Zahvalimo Bogu Å¡to je Crkvi dao takav dar.
12. Onaj tko zna kako dobro moliti, zna dobro živjeti.
13. Povjeri prošlost Božjoj milosti, sadašnjost Njegovoj ljubavi, a budućnost Njegovoj providnosti.
14. Bog se poÄovjeÄio, da se Äovjek može pobožanstveniti.
15. Bože, od tebe se odvojiti znaÄi pasti. K tebi se prikloniti znaÄi ustati. U tebi ostati znaÄi imati siguran oslonac.
16. Tijelo umire kad se odvoji od duše, a duša umire kad se odvoji od Boga.
17. Želiš li da tvoja molitva k Bogu uzleti? Podaj joj onda ova dva krila – post i milostinju.
18. Ovo je naÅ¡a životna zadaća: radom i molitvom napredovati u milosti Božjoj dok ne postignemo onaj stupanj savrÅ¡enosti u kojemu Äista srca možemo gledati Boga.
19. U mjeri u kojoj ljubav u tebi raste, raste i tvoja ljepota, jer ljubav je ljepota duše.
20. Tko sam ne gori ljubavlju, ne može ljubavlju zapaliti drugoga.
21. Ne priÄaj bližnjem o ljubavi: ljubite ga!
22. Ljudi putuju pa se dive visovima planina, divovskim valovima mora, dugim tokovima rijeka, Å¡irokim prostranstvu oceana, i kružnom pokretu zvijezda; a pored sebe prolaze i – ne Äude se niÄem.
23. Ako šutiš – šuti iz ljubavi; ako govoriš – govori iz ljubavi; ako opominješ – opominji iz ljubavi; ako opraštaš – opraštaj iz ljubavi.
24. Ti si Bog moj, tebi uzdišem danju i noću… Kasno sam te uzljubio, Ljepoto, tako stara i tako nova. A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe. Ti si bio sa mnom, a ja nisam bio s tobom. Zvao si me i vikao, probio si moju gluhoću. Zabljesnuo si, sijevnuo si i rastjerao moju sljepoću. Prosuo si miomiris, a ja sam ga upio pa uzdišem za tobom. Okusio sam ga pa gladujem i žeđam. Dotaknuo si me i ja gorim za mirom tvojim.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId4c0be333a2
__________________________________________________________________________
BLAGDAN SVETOG DOMINIKA 2023. U ZAGREBU
PoÄetak kolovoza donosi blagdan Bl. Augustina Kažotića, a zatim proslavu Sv. Dominika. Ova dva velika blagdana za Red propovjednika i župe u kojima bijeli fratri djeluju prigoda su za osnaživanje dominikanske duhovnosti. Župe koje su povjerene dominikancima nisu tek jedne od nadbiskupijskih odnosno biskupijskih župa – one trebaju odisati i svijetliti propovjedniÄkim žarom u svakom vremenu – stoga prestanimo oÄajavati i kukati nad teÅ¡kim vremenima za život i vjeru zaboravljajući kako su živjeli stanovnici ŽeljezniÄke kolonije po dolasku dominikanaca i kako su fratri, i bez župe, razgranali niz aktivnosti. Da ne spominjemo prilike u hrvatskim zemljama u Kažotićevo vrijeme, zaboravljajući koliko bi danaÅ¡nja vjerska i kulturna hrvatska baÅ¡tina bila siromaÅ¡nija da nije bilo odvažnosti Svetog Dominika i Å¡irenja dominikanskih samostana i crkvi. Zato je od posebne važnosti Äuti Å¡to nam drugi poruÄuju – za Kažotićevo – Äujemo biskupe i provincijale koji nam uvijek neÅ¡to novo otkriju o naÅ¡em Blaženiku. A blagdan Svetog Dominika je puno viÅ¡e od proslave – u Zagrebu, a tako je i u Splitu, Dubrovniku i Rijeci – to je izraz ne samo vjerske već i graÄ‘anske tradicije (a nema nikakvih istinskih graÄ‘anskih tradicija bez ugraÄ‘enih vjerskih sastavnica) – kada se susreću dominikanci i franjevci, kada franjevci propovijedaju o Sv.Dominiku. Govoreći o tome fr. Tomislav Kraljević kaže: “Tu je važno prijateljstvo dominikanaca s Redom Manje braće, joÅ¡ od vremena sv. Dominika i sv. Franje. Oba su ta reda prosjaÄki redovi i u 13. stoljeću bili su novost u Crkvi koja je bila poljuljana. Donijeli su Crkvi apostolski stil života – franjevci kroz siromaÅ¡tvo, a dominikanci kroz umijeće propovijedanja i navijeÅ¡tanja evanÄ‘elja. Na dan sv. Dominika sveÄano doÄekujemo malu braću franjevce, pjevamo zajedniÄki himan i tako ulazimo u crkvu. ObiÄaj je da tada franjevci predvode misu i oni su, na neki naÄin, domaćini. Na blagdan sv. Franje dominikanci dolaze kod Manje braće. To je lijep obiÄaj koji svjedoÄi o zajedniÅ¡tvu sv. Dominika i sv. Franjeâ€. (hkm.hr)
Tako su i ovog kolovoza, Samostan i Župu Kraljice sv. Krunice pohodili franjevci s Kaptola, a misu je predslavio i propovijedao novi stari gvardijan fr. Zdravko Lazić. Dajući usporedbu i istiÄući naglaske i posebnosti u djelovanju oba Reda, fr. Zdravko nas je ujedno podsjetio Å¡to Äini dominikansku duhovnost i kako smo pozvani djelovati. To su ujedno i kriteriji koji razlikuju neku molitvenu zajednicu od dominikanskog laiÄkog bratstva. Kako je to fr. Zdravko lijepo sintetizirao, zamolio sam ga da mi dostavi propovijed kako bi se precizno istakli kljuÄni navodi, o kojima je i nama laicima itekako vrijedno promisliti:
- Sveti Dominik - propovjednik u vremenima velikog krivovjerja uviÄ‘a važnost pouÄavanja u vjeri i to ne samo neukog puka nego i pastira.
- Dominikova duhovnost je bila više strukturirana od one Franjine. Obojica njih prepoznali su potrebu za životom koji bi bio i kontemplativan i aktivan, život molitve skupa s apostolatom. Znamo da je to teško postići oboje, biti potpuno predan radu za duše i osigurati vrijeme za molitvu. Obojica su prepoznala i teškoću kombiniranja ovog dvoje, što kod monaške tradicije nije bio problem, jer je sve ostalo bilo podređeno u odnosu na molitvu.
- Dominikanci su sebi uzeli za zadatak analizirati povezanost ovo dvoje - molitve i apostolata. Velik broj knjiga je objavljen na tu temu, ukljuÄujući pisanja sv. Tome Akvinskoga. U stvari i samu tu terminologiju dugujemo dominikancima.
- Obojica i Dominik i Franjo su željeli prenositi evanđelje ljudima. No dok je Franjo bio više okupiran time da evanđelje upravi srcima ljudi, dotle je Dominik više usmjeren tomu da prosvjetli um i motivira volju da se voli i služi Bogu.
- Obojica su bili revni u prenoÅ¡enju Božje rijeÄi. Franjin pristup je bio viÅ¡e pastoralan, u obliku propovijedi, vrlo jednostavno, dok je kod Dominika viÅ¡e na intelektualnom nivou, akademski, organizirano. Ovo su bile dvije razliÄite forme prenoÅ¡enja Božje RijeÄi koje su se meÄ‘usobno nadopunjavale. Nije sluÄajno da su Dominik i Franjo suvremenici.
- Dominikanci su osnivali Å¡kole kako bi pouÄavali posebno one koji pouÄavaju. Isus je želio pouÄavati obiÄan narod i one koji će voditi narod. Tako je posebno vrijeme provodio s uÄenicima koje je dodatno pouÄavao. To su Äinili i dominikanci. Brinuli su se za stado, ali i za pastire.
- Sveti Dominik je braću svoga reda poticao rijeÄima i pismima da se neprestano bave Novim i Starim zavjetom. Uza se je uvijek nosio Matejevo evanÄ‘elje i Pavlove poslanice i mnogo ih je prouÄavao tako da ih je gotovo znao napamet.
- Evanđelje je iz Govora na gori , dakle Matejevo evanđelje koje je Dominik stalno nosio i znao napamet. Govor na gori je Isusov program kraljevstva nebeskog za koje treba navjestitelje i svjedoke, sol zemlje, svjetlo na gori...
Završno, fr. Zdravko daje nekoliko misli za razmatranje, ali to su ujedno i smjernice i putokaz za djelovanje, koje zato treba navesti u cijelosti:
„Što bi bio svijet bez svjetla? Å to bi bila hrana bez soli? Ali Å¡to bi bila svjetlost, ako ne postoji neÅ¡to Å¡to treba osvijetliti? Å to bi bila sol ako ne bi postojalo neÅ¡to Å¡to bi trebalo osoliti saÄuvati od pokvarljivosti? Svjetlo i sol su upućeni na druge.
Važno je da budemo ono Å¡to jesmo i da ne izgubimo vlastiti karakteristiÄni okus, kao i vlastitu sposobnost da osvijetlimo one koji su u kući. Nema potrebe da se namećemo bilo komu jer nam nije dano drugo znanje doli ono Isusa Krista i to raspetoga (1 Kor2,2). Pozvani smo imati Njegov ukus i biti osvjetljeni svjetlom koje nam križ Å¡alje, i to samo križ.
EvanÄ‘elje naÅ¡ega života je pokazivanje Duha i Njegove moći samo ako znamo dati ukus životu drugih. To je Äinio sveti Dominik, to i danas Äine njegova braća i sestre dominikanci i dominikanke, kao i posvećeni laici koji sa nadahnjuju Dominikovom karizmom.
Budimo pažljivi kako solimo i budimo oprezni kako svijetlimo.“
Posebnu zahvaljujemo fr. Zdravku jer se na misnom slavlju , a vidimo i u propovijedi, u obraćanju braći svećenicima i Äasnim sestrama dominikankama, obratio i posvećenim laicima koji žive karizmu sv. Dominika. To je i priznanje koje nas obvezuje i potiÄe na daljnji hod Dominikovim stazama.
Vladislav Albert
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdf207b35d5d
__________________________________________________________________________
SUSRET U DOMU UMIROVLJENIKA MAKSIMIR NA SPOMENDAN SVETOG DOMINIKA
U utorak ujutro, 8. kolovoza 2023. na spomendan sv. Dominika, održana je sveta misa u kapelici Doma. Skupilo se nas „gostiju†izvana: Älanovi Bratstva sv. Dominika, Älanovi zbora KSK, dominikanci novaci, jedan dominikanac student glazbenik – svi predvoÄ‘eni naÅ¡im dragim p. Lujom! S obzirom da p. Lujo redovno subotom pohodi Dom umirovljenika Maksimir i Å¡tićenicima Doma drži svetu misu u domskoj kapelici, dan sv. Dominika bila je posebna prilika da se ukljuÄi i neÅ¡to viÅ¡e sudionika izvana, te i na tom mjestu sudjeluje u bogoslužju u Äast svetome Dominiku.
P. Lujo je nadahnuto propovijedao, a svi smo pobožno sluÅ¡ali i navjeÅ¡taj EvanÄ‘elja i sve Å¡to nam je pripovjedao o svetom Dominiku. Kapelica je bila ispunjenja, kao i uvijek, a stalnim domskim stanarima oÄito je bila draga naÅ¡a prisutnost, pa su nas lijepo ugostili i nakon svete misi na otvorenoj terasi, uz prigodni program.
Kao i Å¡tićenici Doma, i mi se nadamo da ćemo i ubuduće, prema mogućnostima svakoga od nas, pohoditi ovaj Dom i njegove stanare, kojima svaka Božja rijeÄ i osmijeh gostiju koji ih posjete, znaÄi i ljubav i nadu. Neka tako i bude, pod zaÅ¡titom svetog Dominika!
Rozalija-Estera
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId8fb6a65032
__________________________________________________________________________
TRODNEVLJE UOÄŒI SPOMENDANA SV. DOMINIKA
U petak 6. kolovoza 2023. u naÅ¡oj Župnoj crkvi Kraljice svete krunice dovrÅ¡ilo se trodnevlje u Äast spomendana sv. Dominika 8. kolovoza. Zadnji dan trodnevlja bio je, kao i inaÄe upeÄatljiv, a izmeÄ‘u brojnih vjernika skupilo se nas sedmero Älanova Bratstva sv. Dominik, s Älanovima susjednog dominikanskog bratstva iz Župe bl. Augustina Kažotića.
Svetu misu predslavio je p. Anto BobaÅ¡ s koncelebrantima Ivanom Marijom Tomićem, župnikom Kraljice svete krunice i ostalom braćom dominikancima. Kao i obiÄno, tj. onako kako ga se sjećamo dok je bio kod nas u zagrebaÄkom samostanu na Koloniji, održao je propovijed koja nas je na viÅ¡e naÄina dobro „prodrmalaâ€. P. Anto napravio je zanimljivu usporedbu Äitanja koja su bila u znaku „hraneâ€. Prvo Äitanje iz Knjige Brojeva donosi priÄu iz Staroga Zavjeta o lutanju Židova u pustinji i dobivanju mane, a EvanÄ‘elje po Mateju opisuje Isusovo Äudo umnažanja hrane. I jedno i drugo vrlo slikovito prikazuje misterije koji su u propovijedi spretno i slikovito povezani s naÅ¡im danaÅ¡njim odnosom i upitnom zahvalnošću koju inaÄe pokazujemo prema hrani, a posljedniÄno i prema Kruhu Života. P. Anto je naravno spomenuo i sv. Dominika, naglasivÅ¡i da je njegov život kao osnivaÄa dominikanskog reda uzor i danas, usprkos proteku viÅ¡e stotina godina od njegovog djelovanja u ovozemaljskom životu.
Ovo je bila izuzetna prilika uoÄi spomendana sv. Dominika da promislimo o svemu: o naÅ¡im životima, vjeri, odnosu prema bližnjima i odnosu prema materijalnim vrednotama.
Puni zahvalnosti prema dominikanskoj obitelji gledamo u budućnost i život koji nas Äeka „u nebuâ€.
Rozalija/Estera
__________________________________________________________________________
KAŽOTIĆEV CAMINO!
Pothvat na koji može biti ponosan svaki, i najmanji poznavatelj dominikanskog reda i prilika, a napose naÅ¡e Bratstvo, ostvarili su naÅ¡ duhovnik fr. Domagoj Augustin PolanÅ¡Äak, te fr. Zvonko Džankić, propjeÅ¡aÄivÅ¡i „dobar†komad od Zagreba do Trogira. Povezali su tako mjesto Kažotićeva biskupovanja i mjesto njegova roÄ‘enja, a sve povodom sedamstote obljetnice preminuća prvog hrvatskog blaženika.
HodoÄasniÄki put zapoÄeli su 23. srpnja, a zavrÅ¡ili 2. kolovoza 2023. Tijekom jedanaest dana dvojica braće dominikanaca propjeÅ¡aÄili su viÅ¡e od tristoiÄetrdeset kilometara, proÅ¡li su kroz Å¡est hrvatskih županija te nekoliko desetaka gradova i sela.
HodoÄasniÄki blagoslov na poÄetku puta udijelio im je fr. Nikola Leopold Noso, župnik Župe bl. Augustina Kažotića na zagrebaÄkoj Pešćenici, a na kraju, odnosno cilju njihova viÅ¡ednevnog hoda blagoslovio ih je fr. Petar Galić, upravitelj Nacionalnog svetiÅ¡ta bl. Augustina Kažotića i starjeÅ¡ina trogirskog samostana.
Kako su i sami ispriÄali, na putu su svakodnevno susretali i upoznavali nove ljude. Uz velikoduÅ¡na gostoprimstva tijekom pjeÅ¡aÄenja koja su ih ohrabrivala i duhovno dizala, na putu ih je obradovao i provincijal fr. Slavko SliÅ¡ković. Sudeći i prema fotografijama, srca su im bila ispunjena, a tijelo osvježeno.
Plemenitost pothvata ove dvojice dominikanaca isÄitava se iz njihove ideje vodilje, a to je kako su naglasili, duhovno zajedniÅ¡tvo u molitvama u naÅ¡oj dominikanskoj obitelji; jer hodoÄašće je vjerski Äin putovanja koji u kršćanstvu simbolizira život kršćana kroz trpljenje i napor puta do konaÄnog cilja, a to je susret s Gospodinom u vjeÄnosti.
Fr. Domagoj i fr. Zvonko izrazili su nadu da je ovo tek poÄetak jedne lijepe priÄe koju će u budućnosti prigrliti i neki drugi hodoÄasnici.
U svakom sluÄaju, ovo njihovo hodoćaÅ¡Äe može nam biti primjer i uzor za neki naÅ¡ budući „dominikanski caminoâ€, te poticaj da se i sami, ili pak kao Bratstvo, uputimo istim stazama. Kako god bilo, bit ćemo zajedno u duhu Božjem i pod zaÅ¡titom bl. Augustina Kažotića i sv. Dominika!
PLAN HODOČASNIČKOG PUTA BL. AUGUSTINA KAŽOTIĆA koji su uspješno ostvarili fr. Domagoj i fr. Zvonko od 23. srpnja. Do 2. kolovoza 2023.g.:
1. DAN: Crkva i Samostan bl. Augustina Kažotića (Zagreb) – Pisarovina = 35 km
2. DAN: Pisarovina – Tušilović = 37 km
3. DAN: Tušilović – Slunj = 38 km
4. DAN: Slunj – Kapela KoreniÄka = 41 km
5. DAN: Kapela KoreniÄka – Udbina = 38 km
6. DAN: Udbina – GraÄac = 31 km
7. DAN: GraÄac – Zrmanja Vrelo = 28 km
8. DAN: Zrmanja Vrelo – Knin = 28 km
9. DAN: Knin – Drniš = 24 km
10. DAN: Drniš – Mirlović Zagora = 20 km
11. DAN: Mirlović Zagora – Nacionalno svetište bl. Augustina Kažotića (Trogir) = 42 km
(OpÅ¡irnije o hodoÄasniÄkog putu fr. Domagoja i fr. Zvonka na https://www.dominikanci.hr/naslovna/vijesti/4625-kazoticev-camino-dvojice-dominikanaca)
Rozalija/Estera
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdad0344591b
__________________________________________________________________________
PASTIR DOBRI ŽIVOT SVOJ POLAŽE ZA OVCE
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId64b7614317
__________________________________________________________________________
OBRATI SVOJE SRCE RAZBORU (Izr 2, 1-9)
Na blagdan svetog Benedikta, preteÄe monaÅ¡kih redova zapada, naÅ¡ je Red i župa blagoslovljen trajnim, sveÄanim zavjetima brata Mislava PeÄeka te obnovljenim zavjetima na godinu dana braće bogoslova Karla Luke Kvesića, Kristijana Zelića i Mislava MatijaÅ¡ića.
U ozraÄju bijelih habita naÅ¡e braće i sestara Dominikanskog reda provincijal fr. Slavko SliÅ¡ković u propovijedi je istaknuo važnost i znanja i rada, no prije svega usrdne molitve, dajući tako prikaz jedinstvenosti i ispreplitanja Benediktove i Dominikove duhovne ostavÅ¡tine. Misao iz evanÄ‘elja dana "Vi koji poÄ‘oste za mnom, stostruko ćete primiti" (Mt 19, 27-29) utjeha je i ohrabrenje za sve koji ostavljaju bilo oca i majku, kuću, braću ili sestre, ili ženu i djecu da ustraju u predanosti pozivu koji dolazi od Oca, jer Njega se ne odbija!
NaÅ¡e laiÄko bratstvo trajna je i svakodnevna duhovna potpora Redu propovjednika, Äije su molitve redovito posvećene mladim postulantima i mladomisnicima, pa smo se tako pridružili braći dominikancima prethodne veÄeri u molitvi Svete krunice, namijenjene upravo naÅ¡im zavjetovanicima.
Zagovorima Svetog Benedikta i Svetog Dominika, uz neizbježnu Ljubav koja je spasila svijet, od srca Äestitamo naÅ¡im zavjetovanicima kojima želimo sretan put ka svećeniÅ¡tvu i mirno more u duÅ¡i.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId66d2bffb27
Na trinaestu nedjelju kroz godinu u slovenskoj župi PetrovÄe za svećenika je zareÄ‘en naÅ¡ nedavno bogoslov, a do juÄer Ä‘akon, Drago Ferencek, dok je u istoj sveÄanosti za stalnog Ä‘akona posvećen Mihael Hild. Bazilikom Pohoda Blažene Djevice Marije, važnog romarskog svetiÅ¡ta, odjekivale su veliÄanstvene vokalne i instrumentalne interpretacije, a Älanovi naÅ¡eg bratstva te župljani i župljanke u zajedniÅ¡tvu sa domaćim vjernicima i naÅ¡im redovnicima i redovnicama, uspjeÅ¡no su pratili bogoslužje na slovenskom jeziku. Važnosti ovoj sveÄanosti osobito doprinosti Äinjenica da je nakon Äetrdeset godina ova župa koju vode dominikanci dobila novog redovnika, kojeg kao Å¡to smo imali prilike vidjeti, iskreno i duboko vole i cijene i mali i veliki. SveÄanost je zavrÅ¡ila prigodnim rijeÄima hvale i darovima župljana sveÄarima, obraćanjem celjskog biskupa Maksimilijana Matjaža, provincijala p. Slavka SliÅ¡kovića te obojice novozareÄ‘enika. P. Drago je u kratkom obraćanju rijeÄima "hvala" sažeo sve - hvala dragom Bogu, braći i sestrama dominikancima, narodu i osobito svojoj mami, bez koje niÄega od ovoga danas ne bi bilo.
Poslije svete mise župljani su sve nazoÄne vrlo ugodno iznenadili domaćim specijalitetima koje su na brojnim pultovima i stolovima brižno nudili domaćima i gostima, pokazavÅ¡i tako koliki znaÄaj za ovu malu župu ima naÅ¡ dominikanski habit.
U sklopu bazilike posjetili smo i kapelicu Svetog Dominika u kojoj smo zajedno sa sestrama Ljubicom i Marinelom prije odlaska zapjevali Sveti oÄe DominiÄe!
Praćeni odabranim geslom naÅ¡eg p. Drage iz Psalma 37,3, "Zaupaj v Gospoda in delaj dobro" te ohrabreni novim zvanjem, radosni i ponosni otisnuli smo naÅ¡e limene barke prema puÄini, ostavljajući p. Dragu kao sigurno sidro petrovÄana u zelenom moru života.
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdcd91d575f5
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdc4d048eb92
"(...) Zato ih Gospa vjeÄnima stvori:
U svijeći ljubav gori im bijela.
Jer, što su svijeće tu na oltaru
Rojevi nego usnulih pÄela?"
Rajmund Kupareo O.P. (Vrboska, o.Hvar 1914 – Zagreb 1996, Balada o Gospinim pÄelama)
Ivana Marta
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdc80ec0810a
__________________________________________________________________________
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId78079eb9ad
__________________________________________________________________________
TIJELOVSKA PROCESIJA
Svetkovina presvetoga Tijela i Krvi Kristove svake godine na deveti Äetvrtak poslije Uskrsa u veÄernjim satima okuplja vjernike na sveÄano euharistijsko slavlje i procesiju u župi Presvetog Srca Isusova u srediÅ¡tu Zagreba. ÄŒetvero Älanova laiÄkog bratstva „Sveti Dominik“ i nekoliko župljanki naÅ¡e župe Kraljice svete Krunice sudjelovali su u Äetvrtak 8. lipnja na obilježavanju ove svetkovine u vjerniÄkome puku omiljenoj Palmi.
Nakon misnoga slavlja koje je predvodio župnik p. Stipo Balatinac, prikljuÄili smo se procesiji mnoÅ¡tva vjernika ulicama župe, svjedoÄeći tako zajedniÄkim hodom kroz javni prostor naÅ¡u vjeru u Isusa Krista. Na Äelu procesije Äetiri konjanika Kravat pukovnije predvodili su dugaÄku kolonu u kojoj su, osim župljana i vjernika iz drugih zagrebaÄkih župa, sudjelovali i predstavnici poÄasne gradske vatrogasne postrojbe, lovci zagrebaÄkog LovaÄkog saveza, puhaÄki orkestar ZET-a, te Älanovi Marijanskog zavjeta za domovinu.
Slijedeći baldahinom natkriveno Sveto otajstvo ispred kojeg su djeca u bjelini prosipala latice ruža, procesija je uz naizmjeniÄnu svirku orkestra i pjesmu pjevaÄa proÅ¡la DraÅ¡kovićevom i BoÅ¡kovićevom ulicom do Strossmayerova parka, gdje se nakratko zaustavila na prvoj postaji kako bi vjerniÄki narod posluÅ¡ao odlomak iz Svetoga pisma i izmolio molitve vjernika. Uslijedila su joÅ¡ dva zaustavljanja na Tomislavovom trgu uz Äitanje Božje RijeÄi, molitvu i blagoslov s Presvetim, a zatim smo, u sav glas pjevajući Sakramentu veliÄajnom, nastavili procesiju Å enoinom ulicom prema DraÅ¡kovićevoj, natrag do dvoriÅ¡ta Bazilike Presvetog Srca Isusova. Slavlje je zakljuÄeno klanjanjem pred Presvetim oltarskim sakramentom i zavrÅ¡nim blagoslovom, a puk se u miru raziÅ¡ao. Å arene latice ruža ostale su na zagrebaÄkom asfaltu kao podsjetnik na joÅ¡ jednu sveÄanu i lijepu Tijelovsku procesiju.
Ivna Veronika Amata
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId93c974acc0
__________________________________________________________________________
SUSRET S UÄŒITELJEM REDA
VeÄernjem susretu naÅ¡eg bratstva s UÄiteljem Reda propovjednika, Gerarda Timonera III., na 1. lipnja 2023., prethodila je molitva slavnih otajstava krunice Blaženoj Djevici Mariji s bratstvom domaćinom, u župi Blaženog Augustina Kažotića na PeÅ¡Äenici.
NaÅ¡ duhovnik, p. Domagoj, uz UÄitelja Reda i braću dominikance, vodio je slavlje svete mise, a prigodnu propovijed koju je simultano prevodio p. Domagoj, održao je UÄitelj Reda.
Nakon svete mise uslijedio je susret s Älanovima laiÄkih bratstava Hrvatske dominikanske provincije iz Zagreba; bratstvom Blaženog Augustina Kažotića kao domaćinom i bratstvom Svetog Dominika iz župe Kraljice Svete Krunice s Kolonije. Susret je zapoÄeo UÄitelj Reda kratkim prikazom dominikanske obitelji koja diljem svijeta broji oko 5200 osoba posvećenog života, a dominikanskoj obitelji, osim redovnika i redovnica, dominikanskih sestara monahinja, apostolskih sestara, pripadaju i laiÄka bratstva. Ovako velika dominikanska obitelj, prema rijeÄima iz nedavnog pisma Svetog Oca Pape, predstavlja mikrokozmos Äitave Crkve, koji svoje ishodiÅ¡te ima u Svetom Dominiku, odnosno Dominikanskom Redu. UÄitelj je istaknuo da je upoznao i dominikansko laiÄko bratstvo u Ukrajini te mnoga formirana u Vijetnamu.
PouÄio nas je da se propovijedati može ne samo rijeÄima, već i djelatno; kroz umjetnost, djela milosrÄ‘a i karitativni rad (Ruža Limska i Martin Porres), borbu za ljudska prava ili pak muÄeniÅ¡tvo, Å¡to nalazimo u životima mnogih dominikanskih svetaca i blaženika. Brojnost svetaca i blaženika Reda propovjednika nadilazi broj dana u kalendarskoj godini (380), a naglasio je da je većina umrla muÄeniÄkom smrću. Spomenuo se glagola "vidjeti", koji se znaÄenjski koristi u mnogim jezicima kada želimo reći da smo neÅ¡to shvatili, te je zakljuÄio da se ponekad ispravno vidi samo suznih oÄiju, aludirajući na križeve i terete koji nam stvaraju rane, no preko kojih dolazimo do spoznaje. Naglasio je znaÄaj molitve za drugoga, za naÅ¡ Red, posvećene osobe i sve dominikanske provincije i laiÄka bratstva, budući da se karizma propovijedanja Å¡iri osobito kroz laiÄka bratstva kojih je u svijetu preko 120.000. Svaki laik u svakodnevnom životu pozvan je na navijeÅ¡tanje; žene imaju uzor u Svetoj Katarini Sijenskoj, dominikanskoj trećeredici-laikinji, a istu karizmu nalazimo i kod svetog Tome Akvinskog i svetog Alberta Velikog. Upravo Äinjenica da Papa Franjo u jednom pismu spominje sve dominikanske sljedbe, i dominikanske sestre monahinje (klauzurne sestre), apostolske sestre, laiÄka bratstva, svećeniÄka bratstva sa svećenicima i biskupima, upućuje na znaÄaj naÅ¡ega poslanja u Crkvi i u svijetu.
Potom je duhovnik bratstva Blaženog Augustina Kažotića, p. Nikola MioÄ, predstavio ukratko bratstvo, nakon Äega je i prior bratstva, Darko Jelinić, ukratko upoznao UÄitelja Reda sa djelovanjem i funkcioniranjem bratstva Blaženog Augustina Kažotića, zadatcima, Älanstvom i poviješću.
LaiÄko bratstvo Svetog Dominika predstavila je priora Ivana Marta Äuras izloživÅ¡i tijek formacije bratstva, Älanstvo i brojne duhovne i karitativne zadatke u kojima Älanovi redovito ili povremeno sudjeluju.
Nakon kraćeg neformalnog druženja u kojem nije nedostajalo smijeha, predajom prigodnih poklona UÄitelju Reda i okrjepom, uz zajedniÄku gromku pjesmu "Divnoj dakle" zavrÅ¡io je ovaj lijepi duhovni susret.
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeId176ba0c723
__________________________________________________________________________
Svetkovina Majke Božje od Kamenitih vrata
Na blagdan Pohoda blažene djevice Marije roÄ‘akinji Elizabeti u Zagrebu se Äasti Majka Božja od Kamenitih vrata, zaÅ¡titnica grada Zagreba. U povodu 260. obljetnice njena Å¡tovanja, tadaÅ¡nji zagrebaÄki nadbiskup, blagopokojni kardinal Franjo Kuharić, proglasio ju je 31. svibnja 1991. „zaÅ¡titnicom, Äuvaricom i vrataricom hrvatske metropoleâ€. Slika Majke Božje s malenim Isusom na rukama ostala je usred vatre neoÅ¡tećena u velikom požaru koji je 31. svibnja 1731. zahvatio Grad, a graÄ‘ani je odonda Å¡tuju u malenom oltaru pod svodom gornjogradskih Kamenitih vrata.
Sivim oblacima zastrto nebo nije obeshrabrilo mnogobrojne vjernike i Å¡tovatelje lika Majke Božje od Kamenitih vrata da se okupe na trgu ispred ZagrebaÄke katedrale na sveÄanom euharistijskom slavlju koje je predvodio generalni tajnik Biskupske sinode kardinal Mario Grech u koncelebraciji s nadbiskupom zagrebaÄkim mons. Draženom KutleÅ¡om i nadbiskupom zagrebaÄkim u miru kardinalom Josipom Bozanićem, apostolskim nuncijem mons. Giorgiom Lingua te biskupima, redovniÄkim provincijalima i svećenicima. Nadbiskup Dražen pozvao je nazoÄne vjernike na poÄetku slavlja da pred Marijom otvore svoja srca i preporuÄe sebe i svoje bližnje Nebeskoj Majci, da nas zagovara, prati i usmjerava svome Sinu. U homiliji je kardinal prispodobio susret Marije i Elizabete kao susret Utjelovljene RijeÄi i Äovjeka u kojem se daje prostora Božjem djelovanju i Božjem zahvatu. RijeÄima kardinala Grecha, Marija je slika Crkve koja je „plodna i zadivljena Božjim djelovanjem u njoj, ali se ne zatvara u sebe, ne zadržava taj dar za sebe, nego polazi na put, da bi taj dar podijelila“. Nakon popriÄesne molitve, svi okupljeni smo zajedniÄki izmolili molitvu Majci Božjoj od Kamenitih vrata, a zatim je uslijedila procesija.
Užežene svijeće u rukama vjernika obasjavale su rijeku hodoÄasnika koja se slila niz BakaÄevu ulicu preko Trga bana JelaÄića, prateći lik Majke Božje od Kamenitih vrata na plećima djevojaka u Å¡estinskoj noÅ¡nji. Složni glasovi zborskih i puÄkih pjevaÄa pratili su sveÄanu procesiju marijanskim pjesmama uspinjući se Radićevom ulicom do kapelice Majke Božje od Kamenitih vrata, a narod je uz svaki Ave! podizao svijeće na pozdrav ZaÅ¡titnici grada Zagreba. Na Kamenitim vratima slika „Pomoćnice u svim nevoljama i protiv požara“ vraćena je na oltar iza barokne ograde, a euharistijsko slavlje je zavrÅ¡eno pjevanjem Hvalospjeva Marijina “VeliÄa“ i sveÄanim blagoslovom. Omiljena kajkavska marijanska pjesma “K Suncu prosi vsaka roža“ ispunila je srca romara Hrvata na odlasku.
Okružena mnogobrojnim zagovornim i zahvalnim ploÄicama koje svjedoÄe o vjeri i usliÅ¡anim molitvama graÄ‘ana, slika Majke Božje s malenim Isusom u rukama ostala je pod kamenim svodom gradskih vrata. Zastanimo u prolasku, zapalimo svijeću i utecimo se Majci Božjoj od Kamenitih vrata upućujući joj dragu molitvu:
Presveta Bogorodice!
Tvoj sveti lik nije izgorio u razornu požaru Kamenitih vrata.
ÄŒudesno saÄuvan postao nam je znakom
da ti u srcu grada Zagreba
želiÅ¡ na osobit naÄin biti prisutna kao ZaÅ¡titnica i UtoÄiÅ¡te svima
koji ti povjere svoje tjeskobe i nade, svoje boli i brige.
Ohrabreni tim znakom, puni pouzdanja i pobožnosti,
tvome Srcu povjeravamo i predajemo
svako dijete i sve mlade, bolesnike i patnike,
siromahe i beskućnike našega grada.
Pohodi sve naše obitelji i uvedi u njih jedinoga Spasitelja Isusa Krista
da budu zdrave, vjerne i potomstvom blagoslovljene.
Kraljice mira, moli za nas i moli s nama
za mir u našoj ispaćenoj Domovini,
da kroz sve poteškoće i opasnosti života
sretno stignemo u radost Presvetoga Trojstva,
da ga hvalimo i slavimo u sve vijeke vjekova. Amen.
Majko Božja Kamenitih vrata, zaštitnice grada Zagreba, moli za nas!
Ivna Veronika Amata
https://zupa-kraljice-svete-krunice.hr/index.php/laicko-bratstvo-sv-dominik2/novosti-bratstvo#sigFreeIdc68294d86b
__________________________________________________________________________
KROZ KRAJ KRALJICE TREĆEREDICE
Osmero Älanova naÅ¡eg bratstva i jedna kandidatkinja pridružili su se župnom hodoÄašću u Bosnu Srebrenu, krajevima u kojima je nekada vladala posljednja bosanska kraljica, obraćenica s patarenstva (bogumilstva), velika dobroÄiniteljica i franjevaÄka trećeredica, Katarina KosaÄa Kotromanić. Zajedno s mužem promicala je katoliÄku vjeru; meÄ‘u ostalim, sagradila je crkvu Sv. Katarine u Jajcu. Nesretnu sudbinu kraljice Katarine obilježila je tragedija; nakon muževe smrti ostade udovicom s dvoje nejake djece. No ostala je i dalje kao kraljica majka na dvoru posljednjega bosanskog kralja Stjepana TomaÅ¡evića (1461.-1463.). Nakon pada Bosne 1463. godine, i kraljeva pogubljenja, ona se spaÅ¡ava bijegom u Dubrovnik, potom u Rim, ali su joj djeca odvedena u tursko zatoÄeniÅ¡tvo gdje su poslije i poturÄena. Ondje je sudjelovala u djelima kršćanskoga caritasa, a bila je i Älanica franjevaÄke trećoredske zajednice o Äemu postoji zapis u kronici FranjevaÄkoga reda fra Marijana iz Firenze (+1523): “Godine Gospodnje 1478., dana 25. listopada, u Rimu je preminula gospoÄ‘a Katarina, kraljica Bosne, i sahranjena u Araceli. Ta je pobožna kraljica viÅ¡e godina živjela pod Pravilom bi. Franje i javno nosila habit.â€
Prvoga dana obiÅ¡li smo franjevaÄko svetiÅ¡te Svetog Ive u PodmilaÄju te slavili svetu euharistiju te nastavili putom prema Jajcu. U Travniku smo razgledali biskupijsko sjemeniÅ¡te i isusovaÄku crkvu svetog Alojzija Gonzage u Äijoj se kripti nalazi i tijelo sluge Božjeg, fr. Petra Barbarića. nastavili smo prema Kraljevoj Sutjeski razgledajući bogatu muzejsku graÄ‘u.
Noćenjem u Sarajevu prepolovili smo vrijeme naÅ¡eg hodoÄašća te iduće jutro proÅ¡etali gradom posjetivÅ¡i sarajevsku katedralnu i župnu crkvu Srca Isusovog, stolnu crkvu Vrhbosanske nadbiskupije. Uslijedio je obilazak samostana Svete Katarine u KreÅ¡evu te razgled bogatog samostanskog muzejskog arhiva.
U FojniÄkom samostanu Duha Svetoga slavili smo Svetu euhariastiju te po upoznavanju bogate i teÅ¡ke povijesti Hrvata iz ovih krajeva, po razgledu muzeja krenuli put Hrvatske.
PomijeÅ¡anih osjećaja - ponosa i divljenja zbog Ävrste vjere naÅ¡eg naroda u Bosni i tuge i nemoći radi nemjerljivih gubitaka i patnje koje smo prolazili kao kršćani tijekom povijesti na ovim prostorima, stihovima travniÄkog uÄenika, fr. Petra Perice poslali smo moćnu poruku u ime naÅ¡eg naroda:
"(...) Pređi naši kano lavi,
za krst Äasni biÅ¡e boj,
tko je sinak ovoj slavi,
Kristu vjeran vijekom poj:
Isukrste, srcu Tvom
s nama naš se kune dom:
dušom, tijelom vijek sam Tvoj,
za krst Äasni bijuć boj. (...)"
Ivana Marta